Anahtarlamalı relüktans motorun gerçek zamanlı olarak bulanık mantık ile denetimi
Real-time fuzzy logic control of switched reluctance motor
- Tez No: 446965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, dört fazlı bir Anahtarlamalı Relüktans Motorun (ARM) gerçek zamanlı olarak bulanık mantık ile denetimi gerçekleştirilmiştir. Motorun sürülmesi için asimetrik köprü konvertör yapısında dört faz ARM sürücü kullanılmıştır. Uygulamada Bulanık Mantık Denetleyici yazılımı MATLAB Simulink ortamında hazırlanmıştır. Sistemde Hedef (Target) - Sunucu (Host) yaklaşımı kullanılarak gerçek zamanlı kontrol gerçekleştirilmiştir. Sistemde sunucu olarak PC bilgisayar, hedef olarak STM32F4 Discovery işlemcisi kullanılmıştır. Motorun, hız ve akım değeri bilgisayar ortamına gerçek zamanlı olarak aktarılmaktadır. Ölçülen veriler kaydedilmekte ve grafiksel olarak çizdirilmektedir. Motorun farklı hız ve yük şartlarında ölçülen sonuçlar değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem ile motor, istenilen referans hız değerlerinde çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a real-time examination was carried out on a four-phase Switched Reluctance Motor (SRM) through the fuzzy logic. For the operation of the engine, a four-phase SRM driver was used in the asymmetric bridge converter structure. The software to be designed for the application was prepared through the MATLAB Simulink program. In the system, a real time control was performed by using Target – Host approach. In the system, a PC was used as the server and STM32F4 Discovery processor was used as the target. The speed and current value of the engine was transmitted to a computer in real time. The measured values are saved and shown graphically. The results measured at different speed levels and loading conditions of the engine were reviewed. Through this system, the engine was operated at the desired reference speed values.