Farklı tutkallarla üretilen OSB'nin fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanichal properties of OSB produced with different adhesives
  1. Tez No: 447035
  2. Yazar: YASİN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada farklı tutkal ve karışımları kullanılarak laboratuvar şartlarında üretilen yönlendirilmiş yonga levhaların (OSB) fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Levhalar, %80 Karaçam (Pinus nigra A.), %20 Sarıçam (Pinus sylvestris L.) karışımı odun hammaddesine üre formaldehit (ÜF), melamin-üre formaldehit (MÜF) ve polimerik difenilmetan diizosiyonat (P-MDI) tutkalları ilave edilerek üretilmiştir. Buna ek olarak OSB levhalarının orta tabakasında %5 ve %10 oranında P-MDI tutkalı katkılı ÜF ve MÜF tutkalları kullanılarak levha özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Üretilen OSB'lerin yoğunluk, şişme ve formaldehit miktarı gibi fiziksel özellikleri ve mekanik özelliklerinden eğilme ve çekme direnci değerleri tespit edilmiştir. Buna ek olarak üretilen levhalar Coniephera puteana ve Trametes versicolor mantarlarına karşı çürüme dayanımları test edilmiş, deney sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, P-MDI tutkalı ile üretilen OSB'lerin minimum şişme oranına sahip olduğu tespit edilmiştir. Orta tabakada ÜF ve MÜF tutkalına %5 ve %10 P-MDI tutkalı ilavesi, şişme oranı ve yüzeye dik yönde çekme direncini olumsuz etkilemiş olup, boyuna ve enine eğilme dirençlerinde ise anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Ayrıca orta tabakada %5 PMDI tutkalı kullanımının formaldehit emisyonunu düşük oranda azalttığı, %10 oranında PMDI tutkalı ile ÜF tutkalı kullanımında ise formadehit emisyonunun belirgin oranda azaldığı tespit edilmiştir. Çürüklük testleri sonucu minimum ağırlık kaybı orta tabakada %5 PMDI tutkalı ilave edilen MÜF ve ÜF tutkalları kullanılarak üretilen levhalarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis was to investigate influence of different adhesives and their mixtures on physical and mechanical properties of OSB panels manufactured in laboratory scale. OSB boards were produced using 80% Black pine (Pinus nigra A.) and 20% Scots pine (Pinus sylvestris L.) with following adhesives: urea formaldehyde (UF), melamin urea formaldehyde (MUF) and polymeres diphenylmethandiisocyanat (PMDI). In order to increase performance and reduce formaldehyde emission 5% and 10% PMDI was added to UF and MUF resines. The mixture was used in core layer of OSB panels. Density, thickness swelling, formaldehyde content, bending and internal bond strength were determined. In addition two different brown-rot fungies Coniephera puteana and Trametes versicolor were inoculated to samples and decay resistance test was made. Statistical analysis of results was performed. According to the results boards made with PMDI showed the best thickness swelling values. However addition of PMDI to UF and MUF adhesives in core layer had negative influence on both swelling thickness and internal bond strength values. Signifficant difference in lengthwise bending strength values between resins was not observed. The study showed that 5% addition of PMDI to core layer partially decreased formaldehyde emission. At the same time 10% addition of PMDI to UF resin caused a prominent decrease. In decay resistance test the best results were obtained for samples made with mixture of MUF and UF with 5% PMDI.