Bazı tıbbi bitkilerin antioksidan aktivitelerinin tayini ve bazı flavonoid türlerinin HPLC ile belirlenmesi
The determination of antioxidant activity of some medicinal plants and identifying species by HPLC of some flavonoids
- Tez No: 447037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÜR, YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında antioksidan ve anti epileptik özellik gösterdiği düşünülen ondört bitki taksonu“Karabaş otu (Lavandula stoechas L. ssp. stoechas), Kedi otu kökü (Valeriana officinalis L.), Üzerlik tohumu (Peganum harmala L.), Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra L. var. glabra), Şimşir yaprağı (Buxus sempervirens L. ssp. sempervirens), Hindiba (Cichorium intybus L.), Mercanköşk (Origanum majorana L.), Oğulotu (Melissa officinalis L. ssp. officinalis), Ardıç tohumu (Juniperus oxycedrus L. ssp. oxycedrus var. oxycedrus f. oxycedrus), Papatya (Anthemis cotula L.), Yeşil yulaf (Avena sativa L.), Kişniş tohumu (Coriandrum sativum L.), Keten tohumu (Linum usitatissimum L.) ve Çedene tohumu (Cannabis sativa L.)”ile sokslet yöntemiyle saf su, etanol ve hekzan çözücüleri kullanılarak ekstraksiyon ekstraksiyon işlemi yapılmıştır. Elde edilen ekstraktların antioksidan aktiviteleri FRAP tayini, DPPH serbest radikali giderme aktivitesi, Metal-şelat aktivitesi, H2O2 giderme aktivitesi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca ekstarktların Folin–Ciocalteu ve alüminyum klorür kolorimetrik metoduna göre sırasıyla toplam fenolik ve flavonoid içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen 42 ekstrakt türünün normal faz HPLC ile kateşin, epikateşin, rutin, naringin, mirisetin, luteolin, naringenin ve apigenin flavonoidlerinin varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Extracts of fourteen plants taxa foreseen in having antioxidant and antiepileptic features were obtained with soxhlet extraction by using water, ethanol and hexane solvents in this thesis. Used plants are“European barberry (Berberis vulgaris L.), Coral peony (Paeonia mascula L. Miller ssp. mascula) ve European Mistletoe (Viscum album L. ssp. album) could not be obtained. The extracts of 14 plant taxa which were acquired: French lavander (Lavandula stoechas L. ssp. stoechas), Valerian (Valeriana officinalis L.), Syrian rue (Peganum harmala L.), Liquorice (Glycyrrhiza glabra L. var. glabra), Boxwood (Buxus sempervirens L. ssp. sempervirens), Chicory (Cichorium intybus L.), Marjoram (Origanum majorana L.), Lemon balm (Melissa officinalis L. ssp. officinalis), Prickly juniper (Juniperus oxycedrus L. ssp. oxycedrus var. oxycedrus f. oxycedrus), Wild camomile (Anthemis cotula L.), Oats (Avena sativa L.), Coriander (Coriandrum sativum L.), Flax (Linum usitatissimum L.) ve Marijuana (Cannabis sativa L.)”. Antioxidant activity of the obtained extracts were determined using FRAP assay, DPPH free radical scavenging activity assay, Metal-Chelate activity assay and H2O2 scavenging activity assay methods. Furthermore, total phenolic and flavonoid contents of extracts were detected according to Folin-Ciocalteu and aluminyum chlorid colorimetric methods. The flavonoids of catechin, epicatechin, rutin, naringin, myricetin, luteolin, naringenin and apigenin in the obtained 42 extract species were analyzeded with normal-phase HPLC.