Aile sağlığı merkezlerine başvuranlarda alkol kullanımı ve aile işlevlerinin ilişkisi
Relationship between family functions and alcohol use among the primary care patients
  1. Tez No: 447151
  2. Yazar: DİLEM YAMAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma ile birinci basamağa başvuran bireylerde alkol kullanımı ve alkol kullanım bozukluğu sıklığının saptanması, ayrıca aile işlevleri ile ilişkisinin ortaya koyması amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tasarıma sahip bu çalışma, Hatay ili merkez ilçesi Antakya' da, 6 Aile Sağlığı Merkezi' nde yürütüldü. Şubat-Haziran 2016 ayları arasında, seçilen ASM' lere başvuran tüm 18 yaş üstü bireylerden kabul eden ve uygun olanlara anket uygulandı. Bireylere uygulanan anketin ilk bölümünde sosyodemografik bilgileri sorgulayan sorular mevcuttu. Anketin geri kalan bölümünde Aile APGAR Ölçeği ve Michigan Alkolizm Tarama Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to find alcohol use and alcohol use disorder frequency among the primary care patient, also to show the relationship between family functions. Methods: This cross-sectional descriptive study is conducted in Hatay/Antakya in six Family Health Centers. A questionnaire comprising Family APGAR Scale and MAST was applied to all patients who admitted to these centers from February to June 2016. 825 participians were evaluated.