Model manken simülatörü ile kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında gelişen kurtarıcı yorgunluğunda kan laktat, thiobarbütirik asit-reaktif alt grubu (TBARS) ve IL-6 düzeylerinin incelenmesi
Blood lactate,thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) and IL-6 levels analyse when rescuer fatigue during cardiopulmonary resuscitation with manikin
- Tez No: 447180
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Resusitasyon geri döndürülebilir nedenlere bağlı ani kardiyak arrestlerde spontan kalp atımı, solunum ve beyin fonksiyonlarının tekrar kazandırılma durumudur. Resüsitasyon ayakta, dizüstü ve tabure üzerinde olarak farklı pozisyonlarda yapılmaktadır. Pozisyonlara göre resüsitasyon kalitesi halen tartışmalıdır. Resüsitasyon çok efor sarfedilen bir süreç olduğundan kurtarıcının vücut metabolizmasında efora karşı bir reaksiyon oluşmaktadır. Bu reaksiyonlarda kurtarıcıda akut yorgunluk oluşturmaktadır. Akut yorgunluğun tespit etmek için laktat, oksipürünler , amonyak gibi reaksiyon ürünleri yanında IL-6, TNF-a ve lökositler gibi inflamatuar belirteçler de kullanılmaktadır. Ancak akut egzersiz sonrası kan düzeyleri hemen veya ilk 5 dakika içinde yükselen Thiobarbütirik asit-reaktif alt grubu (TBARS), laktat ve IL-6 akut yorgunluğu göstermede anlamlı olarak yüksek bulunulmuş ve önemi vurgulanmıştır. Bu araştırmamız da HİKA da yaygın olarak kullanılan 3 farklı kardiyak kompresyon pozisyonunda 5 dakika boyunca yapılan KPR sonucunda kurtarıcı yorgunluğunda bu üç biyokimyasal parametrelerde meydana gelebilecek değişiklikleri ölçmeyi amaçladık. YÖNTEMLER: Çalışmaya 26 gönüllü araştırma görevlisi doktor ve intörn doktorlar alınmıştır. Çalışma, KPR simülatörü manken üzerinde ayakta, tabure üzerinde ve diz çökerek olmak üzere üç pozisyonda 5 dakika KPR uygulanması üzerine planlandı. Kurtarıcı hangi grupta olduğunu bilmeyecek şekilde ayarlandı. . Her bir kurtarıcı 5 dakika manken üzerinde KPR uyguladı. Resüsitasyona başlamadan önce ve 5 dakika sonra kurtarıcıların vital parametreleri ve biyokimyasal analiz için 5 cc venöz kan örneği alındı. BULGULAR: Gönüllülerin vital parametrelerinde KPR pozisyonuna göre gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Ortalama total kompresyon sayısında dizüstü-ayakta ve dizüstü-tabure grupları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. Ortalama kompresyon derinliğine göre dizüstü-ayakta pozisyonları arasında anlamlı farklılık olduğu bulundu (p=0.02).
Özet (Çeviri)
Purpose: Resuscitation is a status which is recoverable spontaneous heartbeat, breathing and brain functions at sudden cardiac arrest due to reversible causes. Resuscitation is perfomed different positions as standing on the floor, kneeling, and standing on a taboret. According to the quality of resuscition is still controversial. Resuscitaiın is expended much effort on a process, there is a consist of a reaction to the effort in the body metabolism of resquer. An acute fatigue is occured in this reaction in resquer. To determine the acute fatigue, reaction production such as lactate, oxipurine, ammonia and inflammatory markers such as IL-6, TNF-a and leukociytes is also used. However, Thiobarbituriv acid reactive substances (TBARS), lactate and IL-6 which increase immediately or within five minutes in blood levels after acute post-exercise, are significantly higher and emphasized the importance of acute fatigue. In this study, we aim to measure chances that may occur in these three biomedical parameters which is measured as a result of CPR for five minutes in IHCA at three different cardiac compression position Method: We recruited 26 research assistant doctor and intorn doctor in this study. This study is planned to perform CPR on the manikin for 5 minutes in each of three position as standing on the floor standing on a taboret and kneeling. No participant knows the group which they are in. Each of participant perfomed CPR for 5 minutes. At the beginning of resuscitation and after 5 minutes all of the participants vital parameters are recorded and get 5 cc of venous blood samples for biochemical analysis. Results: There is no statistically significant differences between the groups according to CPR position in the vital paremeters of participants (p>0,005). Between Kneeling-standing on the floor and knelling-standing a taboret groups mean number of total compressions are significantly different. Accoding to mean compression depth, it was found tobe significant differences between knelling-standing on the floor positions (p=0,02).