Ceza ve tevkif evlerinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between quality of work life and organizational commitment of nurses working at prisons and detention houses
  1. Tez No: 447217
  2. Yazar: AYFER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma ceza ve tevkif evlerinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ceza ve tevkif evlerinde çalışan 224 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan 14 sorudan oluşan anket formu,“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, oluşturulan link adresinin ceza ve tevkif evlerinde çalışan hemşirelerin mail adreslerine gönderilmesi ile online olarak 10 Haziran 2015 – 20 Kasım 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, One-way Anova testi, Kruskal Wallis testleri, Mann Whitney U testleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Ceza ve tevkif evlerinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitelerinin ve örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. İş yaşam kalitesi puan ortalaması 80.91±14.98, örgütsel bağlılık puan ortalamasının ise 85.76±14.97 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted as descriptive research for the purpose of evaluating work life quality and organizational commitment of nurses who work at prisons and detention houses. Study group consisted of 224 nurses who work at prisons and detention houses. During the data collecting, 14 item questionnaire prepared by the researcher,“Work Life Quality Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used. The data were collected by sending the created link address to the e-mail addresses of nurses who work at prisons and detention houses between the dates 10th of June 2015 and 20th of November 2015. During the analysis of the data, number, percentage, average, standard deviation, t-test, One-way Anova test, Kruskal Wallis tests, Mann Whitney U tests, correlation analysis and regression analysis were performed. It was found that the nurses who work at prisons and detention houses have a moderate level of work life quality and organizational commitment. It has been confirmed that work life quality average point is 80.91±14.98, and organizational commitment average point is 85.76±14.97.