Bursa ve çevresinde ineklerde subklinik ketozisin insidensi, erken tanısı ve karaciğer fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi
Incidence, early diagnosis of sobclinical ketosis and determination of liver dysfunctions in cows in Bursa region
- Tez No: 44740
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
52 F. ÖZET Bu çalışmada Bursa Çevresindeki halk elinde ve yarı entansif tipteki büyük işletmelerde bulunan ineklerde 8 Hidroksibutirat düzeyinin ölçülmesiyle ketozisin erken tanısının konulması, insidensinin belirlenmesi ve hastalığın karaciğer üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada 244 düve ve inek materyal olarak kullanılmıştır. Bu hayvanlar ilk olarak doğumdan önceki 1. ay ( A-I Grubu ), doğumdan sonraki 1. ay ( A- II Grubu ), doğumdan sonraki 2. ay (A-III Grubu ) ve doğumdan sonraki 3. ay (A-IV Grubu ) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Her inekten kan, idrar ve/veya süt örnekleri alınarak total lökosit sayısı, hematokrit değer, B Hidroksibutirat konsantrasyonu ve idrar ve/veya sütte keton cisimcikleri düzeyi belirlenmiştir. Ayrıca, 8 Hidroksibutirat düzeyi 1.00 mmol/l' den düşük olan hayvanlardan 20 tanesi kontrol grubunu (B-Kontrol), 1.00 mmol/Pden yüksek olan 57 inek total ketozis grubunu (B-Subklinik ketozis+ Klinik ketozis) oluşturmuştur. Bu grup iki alt gruba ayrılarak; klinik belirti göstermeyen 52 inek subklinik ketozis grubunu ve klinik belirtiler gösteren 5 inek klinik ketozis grubunu oluşturmuştur. Tüm gruplarda serum glukoz, GLDH, AST, ALT, AP, GGT, LDH, total bilurubin, direkt biluribin, indirekt biluribin, total protein, albumin ve globulin düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmada ketozis insidensi % 16.39 olarak saptanmış ve doğumdan sonraki bir ay içerisinde en yüksek oranda ( % 28.81 ) olduğu gözlenmiştir. Bu53 insidensin halk elindeki yetiştirmelerde % 10.00, yan entansif tipteki büyük işletmelerde % 31.45 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
55 G. SUMMARY This study was performed to diagnose ketosis in early stage by estimating serum 13 Hydroxybutyrate concentrations to determine its incidence and the effect of the disease on liver in cows both kept on semi intensive farms and owned by peasants in Bursa region. 244 cows and heifers were used as material. Firstly, the cows were divided into four groups; groups were consisted of the cows in the last month of gestation (Group A-I), the first (Group A-II), second (Group A-III) and third months after parturation, respectively. Blood urine and/or milk samples were collected from each animal and total leucocyte counts, haematocrit values, 13 Hydroxybutyrate concentrations and levels of keton bodies in milk/urine were determined. Also 20 cows with B Hydroxybutyrate concentrations less than 1.00 mmol/I served as control group (B-Control group) and 57 cows with 13 Hydroxybutyrate concentrations more than 1.00 mmol/I were placed on total ketosis group (B- Subclinical ketosis group + Clinical ketosis group). They were divided into two subgroups; 52 of which had no clinical sign served as subclinical ketosis group (B- Subclinical ketosis group) and 5 cows with clinical signs served as clinical ketosis group (B- Clinical ketosis group). Serum glucose, GLDH, AST, ALT, AP, GGT, LDH, total biluribine, direct biluribine, indirect biluribine, total protein, albumine, globuline levels were estimated in all groups. Incidence of ketosis was found as 16.39 % and the highest incidence (28.81 % ) was observed in the first month of lactation. Incidence of disease in56 cows owned by peasants was 10.00 % and 31.45 %.in semi intensive farms. Also the incidence in prepartum period ( Group A-I ) was found as 16.21 %.