Servikal yetmeziğinde mcdonalds ve moddifiye şırodkar serklaj yöntemlerinin karşılaştırılması
Review of comparison of mcdonalds and modified shirodkar cerclage methods performed in our hospital in last four years
  1. Tez No: 447441
  2. Yazar: GAZANFAR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ: Servikal yetmezlik genellikle gebeliğin ikinci trimesterinde ağrısız servikal dilatasyon ve silinme ile karakterizedir. Bu nedenle, erken doğum ile sonuçlanan gebelik kaybı görülür. Servikal serklaj işlemi gebelikte serviksi kapalı tutmak için servikse sütür konulması işlemidir.Günümüzde en yaygın kullanılan serklaj yöntemleri Modifiye Şirodkar ve McDonalds serklaj yöntemleridir. AMAÇ: Çalışmamızın amacı servikal yetmezlik tanısı konulan hastalarda McDonalds ile Modifiye Şirodkar serklaj yöntemlerinin etkinliğini karşılıştırılmasıdır. MATERYAL VE METOD: Eylül 2012 ile Kasım 2015 tarihleri arasında Katip Çelebı Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine müracaat eden ve servikal yetmezlik tanısı ile McDonalds ve moddifiye Şirodkar serklaj yöntemleri uygulanan toplam 19 hasta çalışmaya alındı ve gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Şirodkar modıfıkasyonu: Enfeksıyon riskini azaltmak amacıyla sütürün tamamen submukozal geçişi sağlandı .Böylece vajende serbest halde bulunan sütürlerin oluşturabileceği enfeksiyon ve yabancı cism reaksiyonun önlenmesi amaclandı. TARTIŞMA: Çalışmamız sonucunda Modifiye Şirodkar tekniği sütürun neredeyse tamamının submukozal seyretmesine izin vermesi ile enfeksiyon riskinin anlamli olarak azaltıldığı, PPROM ve korioamnionit oranlarının azaldığı saptandı.Sunulan serklaj modifikasyonunu daha önce kullanılmamış ve tarafımızca gerçekleştirilmiş olduğundan, diğer serklaj metodlarla modifiye metodumuzu karşılaştıran calışma literatürde bulunmamaktadır.Buna rağmen yaptığımız çalışmayı Klasik McDonalds metodu ile kiyasladığımızda ortalama postserklaj döneminde anlamlı uzama ve miada ulaşma ranlarında anlamlı fark izlenmiştir. SONUÇ: : Çalışmamızın sonucuna göre Modifiye Şirodkar yönteminin servikal yetmezliğin tedavesinde McDonalds yönteminden daha etkili olduğu saptandı,ancak hasta sayısının az olması ve grupların heterojenitesinden dolayı daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Preterm doğum, servikal serklaj, servikal yetmezlik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Cervical insufficiency usually characterized by painless cervical dilation and deletion in the second trimester of pregnancy. Therefore, early pregnancy loss occurs. . Cervical cerclage is a procedure that applied to the cervix to keep it closed during pregnancy. Today, the most widely used method of cerclage, are Modifiyed Shirodkar and McDonalds procedures. OBJECTIVE: The comparison of effectiveness of McDonalds and Modified Shirodcar cerclage methods performed in our hospital for patients diagnosed with cervical insufficiency. MATERİALS AND METHODS: During the period from september 2012 to November 2015 ,there were 19 cases of cervical insufficiency which were treated with cerclage placement in gynecological department of Katip Celeby university , and the results were compared.Shirodkar modification: Entirely submucosal transition of cerclage suture was achieved to reduce the risk of infection. Thus reduction in vaginal infections that can be created by the loose suture or foreign body reaction were aimed. DISCUSSIONS: Our study results shows that Modified Shirodkar suture technique which allow submucosal transition of suture resulted in significant reduction in the risk of infection and the rate of PPROM and chorioamnionitis. Because the proposed cerclage modifications did not used before and was carried by us, there is no methodology to compare our modified cerclage with other methods in the literature. Nevertheless, in our study in Modifiyed Shirodkar group in comparision with Classic method were observed significant prolongation in postserclage period and full term attaintment . CONCLUSİONS: According to the results of our study the treatment of cervical incompetence by Modified Shirodkar method was found to be more effective than Classical McDonalds cerclage method, but larger studies are needed due to the heterogeneity of the group and the small number of patients. KEY WORDS: Cerclage, cervical insufficiency, preterm delivery.