Erişkinlerde radius distal uç kırıklarında anatomik volar kilitli plak ile tedavi sonuçlarımız
Results of surgical treatment of distal radius fractures with anatomic volar locking plate in adults
- Tez No: 447442
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUHİTTİN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç; Kliniğimizde radius distal uç kırığı nedeniyle yeni geliştirilmiş bir distal volar anatomik radius plağı ile opere edilerek tedavi edilmiş hastaların; anatomik, radyolojik ve klinik sonuçlarını literatür ile birlikte değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, 2015 Ocak ayı ile 2016 Mart ayı arasında radius distal uç kırığı tanısı ile volar anatomik kilitli plak uygulanarak tedavi edilen 58 hastanın tek taraflı ,iki hastanın da bilateral kırık nedeni ile opere olduğu 60 olgu retrospektif olarak değerlendirildi.Hastalar yaş,cinsiyet ve kırık tiplerine göre gruplara ayrıldı. Hastaları klinik ve fonksiyonel olarak değerlendirmek için;AO sınıflandırma sistemi,QDASH skorlama sistemi ile kırık ve sağlam olan üst ekstremitelerin el bilek eklem hareket açıklıkları, el kavrama(grip) güçleri ölçüldü.Radyolojik olarak radial yükseklik,radial inklinasyon ve volar tilt ölçülerek Stewart skorlama sistemine göre hastalar değerlendirildi. Bulgular: Kırık gruplarının AO sınıflamasına göre homojen dağılmadığı görüldü. QDASH skoru ortalama 13,77 idi.Kırık tarafın postop grip ortalaması 18,33 iken sağlam tarafın grip ortalama değeri 25,33'dü. Postop el bilek hareket açıklığı ölçümünde ise;fleksiyon 58,41º (80-40), ekstansiyon 58,83º (90-40), radial deviasyon 19,75º (30-0),ulnar deviasyon 26,00º (45-0), supinasyon 84,83° (90-55),pronasyon 82,66° (90-40) bulundu.Radyolojik olarak postoperatif ortalama değerler ise ;radial yükseklik 10,5º (17 / 4) mm,radial inklinasyon 20,83º (27 / 13), dorsal açılanma 12,03º (20 / 5) olarak ölçüldü.Bunun sonucu olarak da Stewart ve ark.'nın radyolojik değerlendirmesi ile hastaların 16 (% 26,66)'sında mükemmel, 36 (%60)'sında iyi, 8 (% 13,33)'inde orta sonuç elde edildi.Kötü sonuç yoktu. Sonuç:Çalışmamızda yeni geliştirilmiş bir plak ile fiksasyon sonuçlarımızın klinik ve fonksiyonel olarak son derece etkileyici olduğu görüldü.Tedavi ile sağlanması gereken temel şartın radius eklem yüzünün anatomik restorasyonu olduğu değerlendirildi.Radyolojik kriterlerin düzeltilmesi ile hastalarda fonksiyonel olarak erken harekete başlanarak,erken işe ve yaşama dönüş sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:In this study we evaluated the patients,which treated with newly designated anatomic radius plate by volar approch for surgical treatment of distal radius fracture in our clinic. In addition we compared anatomical, radiological and clinical results with literature. Patients and Methods: Izmir Katip Celebi University Faculty of Medicine, Atatürk Training and Research Hospital and the Clinic of Orthopedics and Travmatology, with distal radius fractures diagnosed in the month of March 2016 with the month of January 2015 treated by applying plate anatomical locked in 58 patients with unilateral, two patients with bilateral radius fractures.The 60 patients that were operated retrospectively evaluated for age, they were divided into groups according to gender and type of fracture. AO classification system used to evaluate patients with clinical and functional results; QDASH scoring system used to measure of the broken and intact the upper extremity of wrist range of motion, hand grip forces. The patients were evaluated based on Stewart scoring system after measuring the radial height, radial inclination and volar tilt with radiologically. Results: According to the AO classification showed non homogeneous distribution of the fracture group. QDASH average score of 13.772.While the postop of broken side grip average was 18,33, the average value of the healthy side was 25,33. According to the measurement results of postop range of motion in the wrist, flexion 58,41º (80-40), extansion 58,83º (90-40), radial deviation 19,75º (30-0), ulnar deviation 26,00º (45-0), supination 84.83 ° (90-55), pronation 82.66 ° (90-40) respectively. As a result of radiological analyses the average postoperative values ; radial height 10,5º (17/4) mm, radial inclination 20,83º (27 / 13), dorsal angulation 12,03º (20/5). According to the Stewart radiological criterias 16 (26.66%) were excellent, 36 (60%) were the good, 8 (13.33%) was fair, no poor results. Conclusion:In this study we obtained extremely effective clinical and functional results with our fixation with a new improved plate.The basic requirement of treatment were in patients with radial articular surface must be anatomical restoration.Consequently after rehabilitation of radiological criteria in patients were get their functions as early movement, early return to work and live.