Fare embriyonik kök hücrelerinden farklılaştırılan keratinositlerin tek doz steroid uygulanan farelerde yara iyileşmesine etkisi
Keratinocytes differentiated from mouse embryonic stem cells effect of wound healing in mouse that single dose of steroid injected
- Tez No: 447482
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Histoloji ve Embriyoloji, General Surgery, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde kronik ilaç kullanımının artmasına bağlı kronik sistemik ve lokal faktörlerin etkisi ile yara iyileşmesinde bozulma, kronik kapanmayan yaralar oluşma sıklığında artışlar ortaya çıkmaktadır. Bu tezin amacı embriyonik kök hücreden farklılaştırılan keratinositlerin yara iyileşmesini bozan faktörlerden steroid kullanımı söz konusu olduğunda yara iyileşmesine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda fare embriyonik kök hücrelerinden immunohistokimyasal yöntemler ile keratinositler elde edildi. Toplam 64 adet fare 4 eşit gruba ayrıldı. Bu gruplar; sadece cerrahi yara oluşturulan yara grubu, cerrahi yara oluşturulmadan önce steroid uygulanan yara + steroid grubu, cerrahi yara oluşturulduktan sonra embriyonik kök hücreden farklılaştırılmış keratinositlerin uygulandığı yara + hücre grubu ve cerrahi yara oluşturulması öncesi steroid uygulanan, cerrahi yara oluşturulduktan sonra da kök hücreden farklılaştırılmış kerotinositlerin transfer edildiği yara + steroid + hücre grubu olarak sınıflandırıldılar. Deneklerden yara oluşturulması sonrası 1., 5., 10., ve 21. günlerde biyopsiler alınarak yara iyileşme süreçleri izlendi ve grupların birbirleriyle karşılaştırılması yapıldı.Alınan biyopsi örnekleri; hematoksilen-eozin boyaması, MMP2, MMP9, IL1 β, TNFα, MCP1, HIF1α, FGF2, EGF, COL1A, IL10 dağılımları açısından değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda steroid uygulamasının yara iyileşmesini olumsuz etkilediği, embriyonik kök hücreden farklılaştırılan keratinositlerin uygulandığı gruplarda keratinosit uygulanmayan gruplara göre yara iyileşmesinin olumlu olarak etkilendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In today's world, chronic systemic and local factors depending on increase of chronic drug use, cause impaired wound healing. Also frequency of chronic non-healing wounds is getting higher. The aim of this thesis is to analyze the effect of embryonic stem cellsdifferentiated keratinocytesto wound healing in the use of steroid use which impairs wound healing. In this study, keratinocytes was obtained from mouse embryonic stem cells by immunohistochemistry study. In total, 64 mice were divided into 4 equal groups. These groups were; only surgical wounds group; steroid given wound before the creation of the surgical wound + steroid group;embryonic stem cellsdifferentiatedkeratinocytes implemented wound after the surgical wound created + cell group and the last one is surgical wounds that are steroid administered previously, then after surgical wound stem cellsdifferentiated keratinocytes transferred to this wound + steroids + cell group. After creation of wounds, wound healing processes followed by taking a biopsy from subjects in 1, 5, 10, and 21 days and these groups were compared with each other. The biopsy samples was evaluated in terms of H & E stain and distributions of MMP2 , MMP9 , IL1 β , TNFa , MCP1 , HIF1α , FGF2 , EGF, COL1, IL10. In the result of our study we conducted that: application of steroids adversely affect wound healing, wound healing affected positively in the groups which we applied embryonic stem cells differentiated keratinocytes compared to the group without keratinocyte application.