Gündüz alt üriner sistem işlev bozukluğu olan çocuklarda idrar ngf ( nöral büyüme faktörü ) ve idrar BDNF ( beyin türevi nörotrofik faktör ) düzeylerinin araştırılması
İdrar yollari sorunlari olan çocuklarin idrarinda bu sorunlarla ilgili olabilecek bazi maddelerin araştirilmasi
  1. Tez No: 447481
  2. Yazar: HASAN ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gündüz alt üriner sistem işlev bozukluğu olan çocuklarda, idrarda NGF (Neural Growth Factor) ve BDNF (Brain Derived Neurothropic Factor) düzeylerinin araştırılması Gündüz alt üriner sistem işlev bozukluğu terimi, çocukluk çağında hem çocuk hem aile için sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilen bir grup hastalığı kapsayan genel bir terimdir. Tanı ve alt grup ayırıcı tanısı zordur ve tanıda objektif olarak yardımcı olabilecek belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde ümit vadeden sonuçları yayınlanan BDNF ve NGF'nin gündüz alt üriner sistem işlev bozukluğu ve alt gruplarında belirteç olarak değerliliği araştırılmıştır. Çalışmaya alt üriner sistem semptomları ile başvuran ve alt üriner sistem işlev bozukluğu tanısı alarak çalışma kriterlerine uyan 43 çocuk olgu ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Çalışma grubunda çeşitli tanı yöntemleri ve tetkiklerle alt gruplandırma yapılmıştır. Olgulardan idrar örnekleri alınarak idrarda kreatinin, NGF ve BDNF testleri yapılarak hasta özellikleri ve biyokimyasal sonuçlar kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda olgular; gündüz aşırı sık idrara çıkma (n:1), vajinal reflü (n:1), giggle inkontinans (n:2), primer mesane boynu işlev bozukluğu (n:2), disfonksiyonel işeme (n:7), aşırı aktif mesane (n:10), disfonksiyonel işeme + aşırı aktif mesane (n:10), tüm hasta grubu (n:43) ve iki grubun birleştirilmesi ile oluşturulan aşırı aktif mesane ortak grubu (n:20) olarak gruplandırılmış ve elde edilen veriler kontrol grubu (n:20) ile karşılaştırılmıştır. NGF/Cr değeri, sadece aşırı aktif mesane ortak grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuş olup sensitivitesi ve spesifitesi düşük saptanmıştır (%60,%65). BDNF/Cr değeri, tüm gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuş olup sensitivite ve spesifitesi tüm gruplarda yüksek saptanmıştır. Bu yükseklik aşırı aktif mesanenin etiyolojisinin heterojen özellikte olmasından ya da aşırı aktif mesaneye değil de alt üriner sistem işlev bozukluklarının tamamına özgü bir belirteç olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Investigation of NGF (neural growth factor) and BDNF (brain - derived neurotrophic factor) in the urine of children with daytime lower urinary tract dysfunction Daily lower urinary tract dysfunction is a general term that covers a group of diseases in childhood which can lead to social and psychological problems for both families and child. Diagnosis and differential diagnosis of sub-groups are difficult and objective markers that may help in the diagnosis are needed. Promising results published in the literature about BDNF and NGF as an indicator of daily lower urinary tract dysfunction sub-groups and values of them are investigated in this study. 43 children who present lower urinary tract symptoms and were diagnosed of lower urinary tract dysfunction and meet the study criteria, and 20 healthy children as a control group were included to the study. Sub- grouping was made with a variety of diagnostic procedures and tests in the study group. Creatinine, NGF and BDNF tests were studied in urine samples which taken from all of the cases, than patient characteristics and biochemical results were statistically compared with the control group. In study, patients were grouped as; extraordinary daytime frequency syndrome (n = 1), vaginal reflux ( n = 1), giggle incontinence (n = 2 ), primary bladder neck dysfunction (n = 2) , dysfunctional voiding (n = 7 ) , overactive bladder (n = 10), dysfunctional voiding + overactive bladder ( n = 10) , all patients (n = 43) and two groups of combining created with overactive bladder joint group ( n = 20 ), and their data were compared with control group ( n: 20). NGF/Cr value has been significantly higher for only overactive bladder joint group (n = 20) compared to the control group (n:20); but sensitivity and specificity of NGF/Cr were low (60%, 65%). BDNF/Cr value for all groups was significantly higher than the control group, also sensitivity and specificity of BDNF/Cr were significantly high in all groups. That highness may be due to the heterogeneous character of the etiology of overactive bladder or because the BDNF/Cr is not a specific biomarker for overactive bladder only but specific for all of the daily lower urinary tract dysfunctions.