Resim sanatında kompozisyon ve desen ilişkisi
Drawing and composition relationship inside of painting
- Tez No: 447612
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Desen resim sanatının temelidir. Alt yapıyı desen oluşturur, kompozisyon tamamlar. Bu çalışma yüzyıllardan beri süre gelen araştırmalar ve tespit edilen doğa kurallarını resim sanatı içerisinde bunları uygulayan sanatçılardan bazı örnekler içermektedir. Resim sanatında perspektif, altın oran gibi ana öğe ve ilkelerini, desende kompozisyon oluşturulurken figür, cisim ya da formların kâğıda yerleştirilmesini, mekâna bağlamasını, oran ve orantı ilişkilerini gösteren örneklerle birlikte açıklayan bir çalışmadır. Desen ile kompozisyonun aslında farklı iki kavram olduğunu, ancak birlikte yer aldıkları görülmektedir. Key Words : Desen, Kompozisyon, Resim
Özet (Çeviri)
Drawing is the foundation of painting. Drawing creates and composition completes the structure of painting. In this thesis the researches that lasted for centuries, the discovered rules of nature and the application of these rules by some artists in their paintings are presented. This study also reveals the perspective of composition, the golden ratio, and the main principles as applied by artists in the process of drawing composition. This research tries to emphasize that though composition and drawing are independent concepts, they can mostly be used together. Key Words : Drawing, Composition, Painting.