Koklear patolojilerde ABR (işitsel beyin sapı davranımı) görünümü
  1. Tez No: 44767
  2. Yazar: EMİNE UFUK ARIBAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVMA MADONOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmada koklear patolojililer ile normaller arasında ABR komponentleri yönünden kesin bir aynm ortaya konması amaçlanmıştır. I, III, V absolut latans değerleri, I - III, III - V, I - V dalgalararası latanslar, şiddet - latans fonksiyonu, I, III, V dalga absolut amplitüd ve V/l amplitüd oranı değerlendirilmiştir. Ölçümler sonucunda, koklear ve normal gruplar arasında absolut latans değerleri, şiddet - latans fonksiyonu absolut amplitüd değerleri ve V/l amplitüd oranlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the differences between the normals and patients with cochlear hearing loss, for the absolute latencies of waves I, III and V and the interpeak intervals. Also the wave V latency- intensity function and amplitudes of waves I, III, V and the wave V/l amplitude ratio were evaluated. The findigs indicated the significant difference between the two groups in terms of the absolute latencies and amplitudes of waves I, III, V, the wave V latency-intensity function and the wave V/l amplitude ratio. This study emphasized the importance of mentioned criteria in interpreting the ABR, but it couldn't give a specific ABR pattern for cochlear pathology. 29