0-9 Yaş çocuklarda normal ABR bulgularının standardizasyonu
  1. Tez No: 44766
  2. Yazar: SEZER ÖZBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERDA AKDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Çalışmada, yaşa bağlı maturasyonel değişikliklerin ABR bileşenleri üzerindeki etkileri incelenerek, farklı yaş gruplarında bebek ve çocuklar için normal değerlerin bulunması amaçlanmıştır. 0-9 yaş arası 93 normal bebek ve çocuklar arasında 7 ayrı yaş grubu oluşturularak, herbir grup için ABR dalgalarının ortalama latansları, dalgalararası latans farkları ve l/V amplitüd oranı saptanmıştır. Kontralateral ve ipsilateral kayıt teknikleri kullanılarak değerlendirmeler yapılmış, yaş gruplarına göre, iki kayıt tekniği için oluşan farklılıklar belirlenmiştir. Maturasyona bağlı olarak ABR bileşenleri üzerinde değişiklikler gözlenmiştir. Maturasyonel değişikliklerin ABR bileşenleri üzerinde oluşturduğu farklılıklar konuyla ilgili literatürde bulunan çalışmalarla uyum göstermiştir. Çift kanallı kayıt tekniği özellikle çok küçük yaş gruplarında ABR dalgalarının doğru tanımlanması bakımından kullanışlıdır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purposes of the present study were: 1- To observe the development In the ABRs of normal neonates, infants and children; to present normative data for each age group. 2- To detect differences between ipsilateral and contralateral recordings of ABR Auditory brain stem responses of 93 neonates, infants and children were recorded ipsilaterally and contralaterally at 70,60,30 and 20 dBnHL click levels. All 93 subjects had normal auditory functioring. They were gathered at 7 different groups according to their ages. Because ABR normative data differs for every age group. Age has an important effect on ABR finding. The use of two channel recording may help to select ABR waves in ambiguous cases. The normal values for different age groups are obtained in the study. This Auditory brainstem response normative data for different age groups verified the previous findings. ir 3