Adriamycin uygulanan wistar albino sıçanlardaki sitogenetik incelemeler
  1. Tez No: 44781
  2. Yazar: SEHER KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENİHA HACIHANEFİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
63 ÖZET Kemoterapide çeşitli ajanlar kullanılmaktadır. Bu ajanların ortak hedefi DNA sentezi ve fonksiyonlarıdır. DNA, kemoterapötik ajanlar dan etkilenerek bozulabilir ve buna bağlı olarak da kromozomlarda sayısal ve yapısal düzensizlikler görülür. Yaptığımız çalışmada kemoterapik ajanlardan biri olan Adriamy- cin'in mutajenik etkisinin olup olmadığını inceledik. Adriamycin antineop- lastik ajanlardan olup antrasiklin türevi bir antibiyotiktir. 9 kontrol ve 30 denek olmak üzere toplam 39 wistar albino kullanıldı. 0,5 mg/kg 1,5 mg/kg ve 7,5 mg/kg dozlarında Adriamcyin denek gruplarına invivo uygulanarak kemikiliğinden direk kromozom preparatları hazırlandı. Bu preparatlar mitotik indeks, kromozom yapı ve sayı düzensizlikleri açısından incelendi. Tüm doz gruplarında sayısal düzensizlikler kromozom ve kromatid tipi gap ve kırıklarda anlamlı sonuçlar alındı. Dozun artışına bağlı olarak bu düzensizliklerde lineer bir artış gözlendi. Mitotik indekste kontrole nazaran belirgin bir azalma görüldü. Elde edilen sonuçlar, yapılan daha önceki çalışmalarla desteklenerek Adriamycin'in yüksek mutajen ve bilhassa klastojen etkisinin olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various agents are used in chemotherapy. The common target for these agents is DNA synthesis and functions. DNA can be damaged by the effect of chemotherapeutic agents and due to this chromosomes with abnormal number and structure are seen. In our study we analyzed whether Adriamycin, one of these chemotherapeutic agents, has a mutagenic effect. Adriamycin is an antineoplastic agent which is an anticyclin derivative. In the study a total of 39 wistar albino rats, 9 as control and 30 as experimental group, were used. 0,5 mg/kg, 1,5 mg/kg and 7,5 mg/kg Adriamycin was administered in vivo to the experimental groups respectively and direct chromosome preparations were prepared from bone marrow. These preparations were analysed accordingto mitotic index, chromosomal structure and number abnormalities. In all dosage groups significant results were obtained as a means of numerical abnormalities, chromosome and chromatid type gap and breaks. Due to the increase in the dosage there observde a lineer increase in these abnormalities. A significant decrease in mitotic index compared with the control was observed. Result that are obtained, supported by previous studies showed the highly mutagenic and especially clastogenic effect of Adriamycin.