Laser biostimulation and monitorization of wound healing by means of bioimpedance measurements
Laser biyouyarım ile yara iyileşmesinin hızlandırılması ve iyileşmenin biyoempedans ölçümleriyle görüntülenmesı
  1. Tez No: 447962
  2. Yazar: HAKAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEKTA ÜLGEN, PROF. DR. MURAT GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yara iyilesmesi canlıların yasam kalitesi üzerinde oldukça önemli bir etkendir. Iyilesmeyen kronik yaralar nedeniyle günlük yasamında ciddi engellerle karsılasan hastalar ile ilgili çok sayıda çalısma vardır. Ancak, iyilesmenin mekanizmaısı henüz tam olarak anlasılamamıs olup iyilesmenin hızlandırılmasına yönelik arastırmalar devam etmektedir. Iyilesme üzerinde olumlu yönde etkilerinin oldugu pek çok çalısmada gösterilmis olan laser fotobiyomodülasyon arastırmalarına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde yara iyilesmesi takibinde kullanılan geleneksel yöntemler genellikle taraflı ve tekrarlanabilirligi güç metodlardır. Bu nedenle girisimsel olmayan, nesnel, tekrarlanılabilir ve uygun fiyatlı bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu çalısmanın amacı laser fotobiyomodülasyonun yara iyilesmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve iyilesme sürecinin girisimsel olmayan çoklu-frekans elektriksel biyoempedans ölçümleri ile takip edilmesidir. Bu amaçla, laser fotobiyomodülasyonun öncelikle hücre kültürlerinin çogalması, sonrasında cilt yaralarının iyilesmesi üzerindeki etkileri incelenmistir. Iyilesmenin belirli günlerinde alınan çoklu-frekans biyoempedans ölçümleri ile dokuların elektriksel özelliklerindeki degisimler elde edilmistir. Yara örnekleri üzerinde yapılan biçimsel, histolojik ve mekanik degerlendirmelerin sonuçları ile elektriksel biyoempedans ölçümlerinin sonuçları karsılıklı degerlendirilmistir. Elde edilen sonuçlar ile laser fotobiyomodülasyonun yüzeysel cilt yaralarının iyilesme süreçleri üzerindeki olumlu etkileri gösterilmistir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar çerçevesinde elektriksel biyoempedans ölçümlerinin iyilesmenin takibinde kullanılabilecek destekleyici bir yöntem olabilecegi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Wound healing is critically important for the quality of life. Substantial number of patients suffering from non-healing chronic wounds and having serious difficulties in their daily life are reported in wound healing studies. However the exact mechanism of healing is not fully understood yet. Scientists have been investigating modalities for stimulating the wound healing process. Laser photobiomodulation has become widespread supporting the idea of therapeutic effects of laser irradiation in biological tissues recently. Conventional methods for following the healing generally lack of objectiveness and repeatability. Thus, a new non-invasive, repeatable and cost effective method was needed. The aim of this study was to investigate the laser photobiomodulation on wound healing and monitor the healing process in-vivo by means of multi-frequency electrical bioimpedance measurements. Photobiomodulated in-vitro cell proliferation examinations were followed by in-vivo experiments on cutaneous skin wounds. Changes in the electrical properties of the wounds were examined with multi-frequency electrical impedance measurements on predetermined days of healing. Morphological, histological and mechanical examinations were used to find out the relationship between electrical properties of tissues and cellular events occurring during the healing process. Our findings showed the biostimulating effects of laser irradiation both in-vitro and in-vivo. The electrical impedance measurement results supported the idea of laser biostimulation on healing of cutaneous skin wounds. It is also shown that electrical bioimpedance measurements may be considered as a supporting non-invasive method for monitoring the healing process of skin wounds.