The possible economic impact of a free trade agreement between Jordan and Turkey an empirical analysis
Ürdün ve Türkiye arasındaki serbest ticaret antlaşmasının muhtemel ekonomik etkileri: Ampirik bir analiz
  1. Tez No: 448004
  2. Yazar: NABEEL MOHAMMAD ZAKI YOUSEF AL TEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ürdün Haşimi Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti arasında serbest ticaret antlaşması imzalanması yönündeki müzakereler 2005 yılında başlamıştır. Türkiye-Ürdün Serbest Ticaret Antlaşması 1 Aralık 2009 tarihinde imzalanmış olup 1 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İmzalanan STA'nın amacı taraflar arasındaki ekonomik, teknik ve sınai işbirliğinin arttırılması ve güçlendirilmesi, mal ticaretindeki kısıtlamaların kaldırılması, uygun rekabet koşullarının yaratılması, karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi ve tarafların üçüncü ülke piyasalarındaki ticaret ve işbirliğinin geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. bu çerçevede, taraflar arasında mal ticaretinde tarife ve tarife dışı engellerin kaldırılmasından, hayvan ve bitki sağlığı önlemlerine, fikri sınai ve ticari mülkiyet haklarından menşe kurallarına kadar birçok konuya ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Anlaşma kapsamında sanayi ürünlerinde ülkemizin Ürdün'e ihracatında uygulanan gümrük vergilerinin dört ayrı takvim kapsamında sıfırlanması düzenlenmiş olup sanayi ürünlerine uygulanan gümrük vergileri 1 Ocak 2011 tarihinden başlamak üzere en geç 1 Ocak 2018 tarihinde sıfırlanması öngörülmektedir. bu tez sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek ekonomik etkilerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to review the Jordanian Turkish economic relations in light of Association Agreement Establishing a Free Trade Area (FTA) concluded between the two countries on 1/12/2009. It also attempts to point out the economic impacts that may arise from the application of this agreements, on the Jordan economy. The thesis intends to review the strategy of trade liberalization followed by Jordan and Turkey. It provides an assessment of the effect of the trade liberalization on the economic growth. The Free Trade Agreement (FTA) between Jordan and Turkey has been brought in-to focus as a case study of such policy. It provides a comparative analysis of selected indicators of the two economies as well as a comprehensive analysis of the trade structures for the two countries. The trade flows between the two countries had been analyzed and the results used to predict the v expected effects of the FTA on the Jordanian economy. The thesis also evaluated the trade potential between the two countries in light of the Free Trade Agreement between both countries. This study applies the Augmented Gravity Modelthrough panel datain order to explain and predict the bilateral trade flows between Jordan and Turkey within the period 2001 to 2014. Among the several recommendations of the study, concluded that it is essential to better utilize advantages of the Agreement, exert more efforts for marketing Jordanian products in the Turkish markets, and to educate local traders how to deal with the standard and metrology of global production. Furthermore, the study recommends the need for further studies, which measure the economic dynamic effects to find out the final outcome of the economic impacts and diversify the means and techniques used in the research.