Müzakere edilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYYO) Anlaşması'nın Türkiye'nin ticaretine olası etkileri
The possible effects of the proposed Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTİP) on Turkey's trade
  1. Tez No: 506902
  2. Yazar: ALİ KINCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU UTKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO/TTIP) Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2013 yılında resmen müzakere edilmeye başlanmış yeni nesil ve mega bölgesel bir serbest ticaret anlaşmasıdır. Anlaşma gerçekleşirse küresel GSYH'nin, doğrudan yabancı yatırımın ve mal ve hizmet ticaretinin yaklaşık yarısını temsil edecek güçlü bir ticaret bloğu ortaya çıkaracaktır. TTIP'in tarifelerin yanı sıra tarife dışı engellerde de önemli indirim gerçekleştireceği ve küresel ticari sistem için yeni kurallar yaratacağı öngörülmektedir. Türkiye, ABD ve AB ile var olan güçlü siyasi ve ekonomik bağları sebebiyle anlaşmadan en çok etkilenecek ülkelerden biridir. Bu çalışmanın maksadı TTIP'in Türkiye'nin ticaretine etkilerini tartışmak ve Türkiye için en iyi TTIP senaryosunu saptamaktır. Bu amaçla, senaryo inşası, SWOT analizi ve geriye dönük tahmin gibi birbirini tamamlayan bazı uzgörü yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, küresel ticaret sisteminin merkantilizmden yeni nesil ve mega bölgesel anlaşmalarına kadar geniş bir tahlili, ABD, AB ve Türkiye'nin ticaretinin ve ticaret politikalarının değerlendirmesi ve TTIP hakkında yapılan etki analizi çalışmalarının derin incelemesi ile desteklenmiştir. TTIP'in hayata geçmesi durumunda, hem serbest ticaret anlaşmalarının yarattığı ticaret saptırıcı etkilerden dolayı hem de Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin bazı eksik yönleri yüzünden anlaşmanın dışında kalmak Türkiye'ye önemli maliyetler getirecektir. TTIP ne kadar derin ve geniş kapsamlı olursa, dışarıda kalmanın maliyetleri de o kadar artacaktır. Oluşturulan senaryolar doğrultusunda, Türkiye'nin en kazançlı olacağı durum hırslı bir TTIP'in gerçekleşmesi ve Türkiye'nin bu yapıya eklemlenmesidir. Bu Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, ABD ile paralel STA imzalama, kapsayıcı bir TTIP'e sonradan üyelik şartları gerçekleştirerek intikal etme ya da AB üyeliğini başarma yolları ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) is a new generation and mega regional free trade agreement that officially began to be negotiated between the United States and the European Union (EU) in 2013. If realized, the deal will create a trading bloc representing nearly half of the global GDP, foreign direct investment and trade in goods and services. In addition to eliminating tariffs, TTIP is foreseen to significantly reduce non-tariff barriers and to set out new rules for global trading system. Turkey, because of its strong political and economic ties to U.S. and the EU, will be one of the countries most affected by transatlantic deal. The aim of this thesis is to discuss the possible effects of TTIP on Turkey's trade and find out a TTIP scenario that is most favorable to Turkey. To this end, this study employs some foresight methods completing one another: scenario building, SWOT analysis and backcasting. These methods are backed up by a broad account of the evolution of the global trading system from mercantilism to new generation and mega trade deals, examination of trade and trade policies of U.S., the EU and Turkey and a deep examination of impact analyses about TTIP. When and if TTIP comes to life, being out of it is bound to bring about substantial costs for Turkey because of the agreement's trade diversion effects and deficiencies of Turkey's Customs Union arrangement with the European Union. The deeper and more comprehensive TTIP is, the costlier it will be for Turkey to be out of the deal. The most favorable scenario for Turkey is joining a TTIP that is as ambitious as possible. Turkey's participation in such a deal could happen through updating the Customs Union, signing a parallel free trade agreement with U.S., applying to be a member of an inclusive TTIP and agreeing to comply with the membership criteria or achieving its long standing goal of becoming a member of the EU.