Yazılı basında nefret söylemi: 7 Haziran 2015 genel seçimleri örneği
Hate discourse in printed media: Example of 7 June 2015 elections
  1. Tez No: 448027
  2. Yazar: MERVE ÖRENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Nefret beslendiği düşünceden ve tutumdan belli bir ölçüde güç alır ve aldığı bu güç davranışa dönüştüğünde oldukça tehlikeli bir hal alabilmekte hatta ölümlere ve toplumsal kargaşalara neden olabilmektedir. Haber aktörleri ve incelenen gazeteler ideolojileri doğrultusunda nefret söylemi içeren içerikler yaratmış ve yayınlamışlardır. Ulusal gazetelerde haber olarak yer alan siyasi aktörlerin nefret söylemi kullandıklarında kitlelere hitap ettiklerini ve kitlelerin onların söylemleriyle tutum ve davranış sergileyebileceklerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu araştırmada sözü edilen sorumluluk göz önünde bulundurularak nefret söylemi içeren haberler Teun Van Dijk'ın söylem analizi yöntemiyle incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışma medyanın nefret söyleminin ne derecede aracısı olduğunu tespit etme amacı taşımaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında, Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman, Yeni Çağ ve Yeni Şafak gazetelerindeki siyasi haberler araştırmaya dahil edilmiştir. Bu gazetelerde 7 Mayıs 2015 – 6 Haziran 2015 tarihleri arasındaki siyasi içerikli haberlerdeki nefret söylemi içeren 50 adet haber incelemeye alınmış ve seçilen haberler Teun Van Dijk'ın söylem analizi yöntemi doğrultusunda makro ve mikro yapı kapsamında değerlendirilmiştir. Gazetelerin ideolojileri doğrultusundaki haber aktörlerine daha fazla yer verdikleri gözlemlenmiş ve haber aktörlerinin 7 Haziran seçim sürecinde birçok haberde nefret söylemi yaptıkları belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel olarak HDP ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a terör olgusu kapsamında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 17-25 Aralık operasyonlarından dolayı nefret söylemi kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hate provides its power through the thoughts and attıtudes,when this power turns into behaviour it can be really dangerous evenmore it ends up with death or social chaos.“Hate speech”is being considered important by the researchers or related sections. The usage of“hate speech”can be sometimes about all the social parts of the society and also sometimes about gender, ethnicity,political attitude,thoughts and religious approaches. News actors and inspected newspaper through their ideology published hate speech and created contents which contains hate speech.These hate speech will directly affect those people' attitude and approaches. In this study these responsibility has taken into consideration and news which contains“hate speech”is analysed and the expected results are interpreted by the schedules. 5 different newspaper which are Yeni Şafak, Zaman, Hürriyet, Yeni Çağ, Cumhuriyet have been inspected during the research. These newspaper between 7 May and 6 July 2015 inspected the hate speech in the political news .By the end of this research 50 political news have been reached.These news analysed through the questions of discourse analysis by Teun Van Dijk. İn this thesis maked hate speech by President Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan to HDP and party leader of HDP Demirtaş about terrorizm. Also party leader of MHP Devlet Bahçeli and party leader of Kemal Kılıçdaroğlu maked hate speech to Erdoğan and AKP about 17-25 December illegality operations. This thesis study has the aim to contribute“hate speech”studyings and also has the aim to guide these studying