Türk hat sanatının felsefi arka planı
Philosophical background of Turkish Islamic calligraphy
  1. Tez No: 448129
  2. Yazar: FATİH CAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türk Hat Sanatı plastik unsurları ve görsel etkisi ile bin yıldır varlığını sürdürmektedir. Hat Sanatı, form ve estetik değerinin yanında, anlam ve düşünsel yapı olarak da oldukça derin ve zengindir. Harflerin sıradan işaretler olmadığı fikri tüm kadim medeniyetlerde vurgulanmıştır. Görünür dünyanın sırlar barındırdığı fikri tarih boyunca tüm kültürlerde var olmuştur. Hat Sanatının sadece güzel yazı yazma ediminden ibaret olmadığını pek çok sanatçı dile getirmiştir. Türk Hat Sanatının metafizik alan ile olan ilişkisi kutsal kitap üzerindendir. Böyle olduğu için metafizikle dolaysız bir etkileşim söz konusudur. Hat Sanatı beslendiği ve açıldığı kaynaklar sebebiyle felsefi arka planında, başka dünyalar kurgular. Bu yönüyle“soyut sanat”kavramı ile benzerlikler gösterir. Türk Hat sanatının felsefi arka planını anlamak; güzellik, estetik, soyut sanat, metafizik, kavramlarını kapsayan bir bakış açısı ile mümkündür. Bu anlayış doğrultusunda tez çalışmasında Türk Hat Sanatına dair yazılı kaynaklar taranacak, bulgular yorumlanacaktır. Hat Sanatının güzelliğinin, gözden ruha ulaşabilme gücünün, görsel etkisinin arka planına, kapı açmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Islamic Calligraphy art and its fine elements keep their existence through one thousand years with their visual effect. The Islamic Calligraphy is rather deep in meaning and rich with its form and aesthetic value and the construction of idea. The thought of the letters are not ordinary signs is underlined in all ancient civilizations. The thought the visual world contains mysteries exist in all cultures through history. Most artists express that the art of Islamic Calligraphy does not consists of just getting the ability of writing. The relationship of the Turkish Islamic Calligraphy with Supernatural is based on the holy book. As this is the case it is the fact that there is a direct interaction with metaphysics. The Islamic Calligraphy fictive other dimensions because of its originating and probing sources in its philosophical background. In this sense it points out similarities with the concept of“abstract art”. To understand the philosophical background of the Turkish Islamic Calligraphy is possible with the view of beauty, aesthetic, abstract art, metaphysics concepts. In line with this understanding, the written sources on the Turkish Islamic Calligraphy art will be scanned and the findings will be commented in this work of the thesis. It will be tried to open doors to the background of the beauty of the Islamic Calligraphy and the power of reaching to the soul through eyes and its visual effect.