Zaman zaman içinde
Once upon a time
- Tez No: 423098
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu sanatta yeterlik çalışmasında; hareketli grafik tasarım yoluyla hikayedeki karakterin, fantastik dünyaya yaptığı yolculukta, Türk masal ve tekerlemelerinden yola çıkılarak, Türk mitolojik sembollerinin yardımıyla kişiliğini keşfetmesi anlatılmıştır. Türk kültüründe mevcut derin felsefeden yararlanıp, sanat eserlerindeki estetik anlayışın gelişmesi ve güncellenmesi amaç edinilmiştir. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızdan katı', gölge oyunu, ebru ve hat sanatının ışığında, grafik tasarımın parçaları illüstrasyon ve tipografinin yanı sıra, sinemanın dalı olan animasyonu da kapsayan görsel ve felsefi boyutta bir“hareketli grafik tasarım”oluşturulmuştur. Bu çalışmayı özgün kılacak en önemli nokta; geleneksel sanatlarımızı çağdaşlaştırma yolunda bir adım olmasıdır. Günümüzde yaygın biçimde kullanılan“hareketli grafik tasarım”mecrasına Türk geleneksel sanatlarından motifler yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this proficiency in arts study, using the technique of motion graphics design, a story in reference to Turkish tales and rhymes is told about a character who goes on a journey into a fantastic world and discovers her personality by the help of the Turkish mythological symbols. The main aim is to develop and contemporize the aesthetic understanding in artworks by benefiting from the deep philosophy within Turkish culture. A motion graphic design style has been created inclusive of visual and philosophical dimensions, and containing graphic design elements such as illustration and typography, as well as animation which is a branch of cinema; together with our traditional arts katı', which is about to be forgotten, shadow play, marbling and calligraphy. The most important and unique part of this study is that it is a step towards modernizing our traditional arts. Turkish traditional art motives are placed into the medium of motion graphics design, which is a widely used medium among today's production techniques.