Giyilebilir sanat'ta eko boyama-baskı teknikleri ve uygulamaları
Eco-dyeing/printing techniques and applications in wearable art
- Tez No: 448135
- Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giyilebilir Sanat; tasarımcıların çeşitli materyal ve yöntemlerle yaptıkları; sanat, moda ve el işlerini kapsayan bir tekstil sanatı olarak tanımlanmaktadır. Tasarlanan ürünlerin her biri özgün olup, bu tasarımlar satılabilir ya da sergilenme amacıyla oluşturulabilir. Sanatçılar var olan bir kumaşı alarak onu eşsiz bir tasarıma dönüştürebilir ya da bir kumaşı boyayarak, ona yeni bir özellik katabilirler. Böylece tasarlama esnasında düşüncelerin ve esinin sınırlarının zorlandığı, tasarım biçimleri açısından da kuralların olmadığı tasarımlar oluşmaktadır. Günümüz tüketim toplumunda çevre sorunlarının giderek büyüyen bir sorun haline gelmesi var olan yaşam biçimlerinin yanında moda, giyim ve tekstil alanına da yansımaktadır. Giyimde ortaya çıkan bu sorgulama, tekstil ürünlerinde kullanılan kanserojen boyaların kullanılmasıyla da giderek artmıştır. Ekolojik üretim sürecinde, hammaddelerin çevreye duyarlı olması, temiz üretim yöntemlerinin tercih edilmesi ve boyama yöntemlerinin de buna bağlı olarak çevre dostu olması önem taşımaktadır Giyilebilir Sanat'ta tercih edilen doğallık ve doğaya yöneliş, bu sanatın ekolojik modaya katkıda bulunmasına neden olmaktadır. Giyilebilir Sanat'ta kullanılan doğal materyaller yanında doğal boyama yöntemlerinin de kullanılması ekolojik modanın gelişmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı kaynaklardaki veriler ışığında, yapılacak uygulamalar ile doğal boyama yöntemlerinden Eko-Boyama, Eko-Baskı yöntemlerinin bilimsel olarak araştırılması ve doğal boyamacılığın kullanılabilir ve giyilebilir giysi tasarımlarında kullanılmasıdır. Bu amaçla Eko boyama ve Eko baskı yöntemleriyle doğanın dengesini bozmayan, insan sağlığına zarar vermeyen doğal malzemelerle giyilebilir ürünler oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Associate Professor. N. Rengin OYMAN Wearable Art is generally known as an expressionistic art where hand-made cloth and accessory designs are created. It also can be defined as a textile art including art, fashion and handicrafts create with various materials and methods. Designed pieces are unprecedented and may also be developed for the purpose of exhibition or selling. Artists can make an unprecedented design from an existent fiber or can add to it a new feature by painting it, thus creating designs that force the boundaries of ideas and inspiration during the designing phase and where, in terms of design types, no rules exist. Environmental issues gradually becoming a problem in today's consumer society is reflected on fashion, clothing and the expertise of textile alongside to the existent life styles. This questioning that appeared in clothing is increasing gradually thanks to the usage of carcinogenic colors used in textile products. In the ecologic production process, the raw-materials being environment conscious, clean production methods being preferred and hence the painting techniques being eco-friendly carry significance. Preferred naturality and tendency towards it in wearable art cause this art to contribute to the ecologic fashion. Usage of the natural painting methods alongside to the natural materials helps improve the ecologic fashion The aim of this thesis with the practices to be done, the research planned are going to contribute to the investigation of Eco Dyeing and Eco Printing techniques. Usage of the natural painting in usable and wearable clothing designs will create a new field of work by enabling the usage of our nation's rich plantation in the textile and fashion sector Eco Dyeing and Printing techniques will help us produce wearable products with natural materials that will not be deleterious and a deterrent for our environment.