Bizans Anaia'sı (Asia) ve çerçevesinin tarihsel ve kültürel coğrafyası
The historical and cultural geopraphy of Byzantine Anaia and its environment
- Tez No: 448224
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu doktora tezi kapsamında, Anaia Kenti ve çevresi tarihi coğrafyasının yeni veriler ışığında araştırılması amaçlanmıştır. Öncelikle Anaia Kenti ile ilgili birincil ve ikincil kaynaklardaki metinler bir araya getirilmiştir. Elde edilen veriler bugün için kabul edilen Kadıkalesi/Kuşadası ve Anaia eşleştirmesinde ciddi sorunlar olduğunu ortaya koymuştur. Klasik Dönem'den XVII. yüzyıla kadar olan metinler ve haritalara bakıldığında Kadıkalesi'nin konumu ile burada bulunan yapılar ve buluntuların, Anaia Kenti'nden daha çok Phygela Kenti'ne uyduğu görülmüştür. Bu durum Kadıkalesi kazılarında ortaya çıkarılan anıtsal kilisenin, Hagios Georgios Katholikonu olabileceği ve XVI. yüzyıl Ayayorgi limanının bu noktada bulunabileceği ihtimallerini sorgulamamızı gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to study historical geography of Anaia and its surrounding vicinity under light of recent data. Within scope of the dissertation, texts on Anaia in primary and secondary resources were collected. The data acquired suggests inconsistency in Kadıkalesi/Kuşadası and Anaia pairing which is deemed to be proper today. Texts and maps of period extending from Classical Period to seventeenth century suggest that location of Kadıkalesi and findings and structures fall with Phygela rather than Anaia. In that case we may also deem that monumental church found in Kadıkalesi excavations may be Hagios Georgios Katholikon and Ayayorgi port may be in that location.