Words are no good: Unconscious and language in the major novels of William Faulkner
Kelimelerin yararı yok: William Faulkner'ın başlıca romanlarında bilinçaltı ve dil
  1. Tez No: 448223
  2. Yazar: AYLA YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ASYA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tezin ana konusu dil ile insan ruhunun katmanları arasındaki ilişki ve psikanalizin Amerikan modernizminin en önemli edebi şahsiyetleri arasında yer alan William Faulkner'ın karakterlerin bilinçaltında gizlediklerini deşifre etme yöntemleridir. Birinci bölümde, bilinçaltı kavramı Sigmund Freud, Carl Jung ve Jacques Lacan gibi en etkili psikanalistlerin kuramları ışığında tartışılacaktır.Sonraki bölümde bu psikanalistlerin edebi modernizmin gelişimine katkıları, Lacan'ın Saussure ve Levi-Strauss üzerinden yaptığı Freud okumaları ve psikanalize kazandırdığı anahtar kavramlara odaklanılacaktır. Lacan'ın bilinçaltı ve dil ile ilgili çalışmalarının Julia Kristeva tarafından yorumlanışı da dikkate alınacaktır. Son bölümde ise, Faulkner'ın modernist edebi tekniklerini kullanışı, ve bilinçaltına itilenlerin anlatısına yaptığı katkılar ele alınacaktır. Yazarın başlıca romanlarındaki bilinçaltı, bastırılan arzular ve travmalar ve bunların karakterlerin gelişimi esnasında nasıl açığa çıktıkları psikanalitik bakış açısıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly concerned with the relationship between language and the layers of the human psyche and the ways in which psychoanalysis deciphers what is hidden in the unconscious of the characters of William Faulkner who is among the most significant literary figures of American modernism. In the first part,the concept of the unconscious mind will be discussed in the light of the theories of the most influential psyschoanalysists like Sigmund Freud, Carl Jung and Jacques Lacan. In the later part, the focus will be on their contribution to the development of literary modernism, Lacan's reading of Freud through Saussure and Levi- Straus and the key concepts he introduced to psychoanalysis. Julia Kristeva's interpretation of Lacan's work on the unconscious and language will also be considered. In the final part, Faulkner's use of modernist literary techniques and his contributions to the narration of what is repressed in the unconscious will be studied. From a psychoanalytical point of view, the relation between the unconscious mind, repressed desires and traumas and how they reveal themselves during the development of the characters in his major novels will be analyzed.