Turistlerin sakin şehirleri tercih nedenleri, memnuniyet düzeyleri ve tekrar ziyaret etme niyetleri: Türkiye'deki sakin şehirlerin değerlendirilmesi
The reasons for prefer cittaslows, satisfaction levels and revisit intensions of tourists': Evaluation of cittaslows in Turkey
  1. Tez No: 448396
  2. Yazar: YUSUF ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'deki sakin şehirleri ziyaret eden turistlerin sakin şehir tercih nedenleri ve memnuniyet düzeylerinin, tatil deneyiminin yaşandığı destinasyonu ya da salyangoz logosu taşıyan farklı bir destinasyonu tekrar ziyaret etme niyeti ile arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırma kapsamında sakin şehir yaklaşımının Türkiye'deki uygulanış şekli ve mevcut durumun belirlenmesine yönelik sakin şehir temsilcilerinin değerlendirmelerine de yer verilmiştir. Bu anlamda araştırmada Türkiye'de Sakin Şehir Birliği'nde yer alan bütün sakin şehirler, ziyaretçi ve yönetici bakış açısından ele alınarak incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, Türkiye'de Sakin Şehir Birliği'nde yer alan sakin şehirler ile ilgili kapsamlı bilgiler sunularak, elde edilen araştırma verilerinin daha kolay analiz edilebilmesi ve sonuçların anlamlı bir şekilde yorumlanabilmesi için Türkiye'de yer alan sakin şehirler gelişmişlik düzeyi ve 2014 yılına ait ziyaretçi sayısı kriterleri dikkate alınarak üç gruba ayrılmıştır. Ayrıca sakin şehirleri ziyaret eden turistlerin sosyo-demografik özelliklerindeki farklılıkların yanı sıra, çevresel duyarlılık ve küreselleşme karşıtı dünya görüşüne sahip olmasının sakin şehir tercih nedenlerine yansıyıp yansımadığı da araştırma kapsamında ele alınmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan temel araştırma hipotezleri korelasyon ve varyans analizleri yardımıyla test edilmiş ve uygulanan analizler sonucunda; ziyaretçilerin sakin şehirleri tekrar ziyaret etme niyetleri ile memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve ziyaretçilerin sakin şehirleri tercih etme nedenleri, memnuniyet düzeyleri ve tekrar ziyaret etme niyetlerinin gruplar itibari ile farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to examine the relations among the reasons for prefers cıttaslow's, satısfaction levels and revisit intensions where destinastion of holiday has experience occured or a different destination with snail logo of tourists who visiting cittaslow in Turkey. Also the study includes, the evaluation of cittaslow representatives about manner of implementation approach and determining the current situation of cittaslows in Turkey. In this study all cittaslows contained in cittaslow network in Turkey have been examined in terms of visitors and managerial perspective. In accordance with these purposes, easier to analyze research data and the results in a meaningful way to interpret the cittaslows located in Turkey are divided three groups according to their level of development and the number of visitors by 2014. In addition, the study discuss differences in socio-demographic characteristics as well as the environmental sensitivity and the anti-globalization features the reasons for prefer of cittaslow visitor in Turkey. Research hypotheses are developed through mentioned purposes and tested by corelation and variation analysis and as results of the applied analysis, there is a meaningful correlation between satisfaction levels and revisit intensions of cittaslow tourists in Turkey also the reasons for prefers cıttaslow's, satısfaction levels and revisit intensions varies according to three group.