Kitabu Baytarname (Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Kütüphanesi) (inceleme-metin-dizin-tıpkıbasım)
Kitabu Baytarname (Ankara University Library of Veterinary Faculty) (research-text-index-facsimile)
  1. Tez No: 448487
  2. Yazar: BESTE DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Eser içerik olarak atların genel özellikleri, hastalıkları ve tedavi yöntemlerini ele almaktadır. İnceleme, metin, dizin ve tıpkıbasım olmak üzere dört bölümden oluşan bir dil çalışmasıdır. İnceleme bölümünde; eserin yazarı, mütercimi, tercüme tarihi ve çalışmaya konu olan Kitabu Baytarname hakkında bilgiler verilmiş, eserin genel bir özeti yapılmış ve metnin imla ve dil özellikleri incelenmiştir. Metin bölümünde, eserin transkripsiyon alfabesine çevirisi yer almaktadır. Dizin bölümünde, transkripsiyon metnindeki tüm kelime ve kelime gruplarına alfabetik olarak yer verilmekle beraber bunların sözlüğü oluşturulmuştur. Sözlük oluşturulurken kelimelerin metindeki anlamları dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonunda, metnin tamamının tıpkıbasımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of content, this study delas with general characteristics, illnesses and treatment practices of horses. This thesis is a language study composed of four chapters: research, text, index and facsimile. At the research part, there is some information about the author, the interpreter, date of the translation, and also the information about Kitabu Baytarname. Then, text is summarised and the text's language and spelling features are evaluated. In the text part, there is a transcription of the book. In the index part, all the words and word groups on the transcripted text are given alphabetically. While the words are explained, their meanings on the text are taken into consideration. At the end of the work, a copy of the original script (facsmile) is presented.