Lines of credit in corporate finance: The case of Turkey
Kurumsal finansmanda kredi limitlerinin rolü: Türkiye örneği
- Tez No: 448530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki halka açık firmaların kredi limiti ve nakit arasındaki kurumsal likidite seçimlerini incelemektedir. Bulunan sonuçlar, yüksek nakit akışı olan firmaların likidite yönetimlerinde banka finansmanını tercih ettiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, likidite seçimindeki anlamlılık düzeyi nakit seviyelerine göre değişiklik göstermektedir. Düşük nakit seviyelerine sahip firmalardan düşük nakit akışı olanlar banka finansmanını tercih ederken, nakit akışı yüksek olanlarda net bir tercih yönü görülmemektedir. Nakit akışı duyarlılığı analizinin sonuçları, kredi limitiyle yaratılan ölçeklerin finansal açıdan kısıtlı olan firmaları kısıtlı olmayanlardan ayırt etmede kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the liquidity choice between line of credit and cash for Turkish public firms. I find that firms with high cash flow rely more on bank lines of credit in their liquidity management. Nevertheless, the significance of liquidity choice differs with cash holding levels. While firms with high cash holdings and low cash flow rely more on credit lines, firms with high cash holdings and high cash flow do not. I also find, using a cash flow sensitivity of cash analysis, that reliance on bank lines of credit is a viable financial constraint measurements that distinguishes financially constraint firms from unconstrained ones.