Corporate financial policy and the value of cash: The case of Turkey
Kurumsal mali politika ve nakit varlıkların değeri: Türkiye örneği
- Tez No: 448529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, 1990-2014 yılları arasında Türkiye'deki halka açık firmaların nakit ve nakit benzeri varlıklarının firmaların piyasa değerini nasıl etkilediği konusunu incelemektedir. Bu çalışmada, nakit varlıkları ve banka borcu olmayan firma için ortalamada bir lira ilave nakit varlığın marjinal değeri 56 kuruş olarak bulunmuş olup; bu sonuç, nakit tutma maliyetlerinin nakit tutma faydalarına ağır bastığını göstermektedir. Hisse senedi getirilerindeki değişiklikler incelenerek yapılan bu çalışmada, nakdin marjinal değerinin firmaların nakit varlıkları, borçluluk oranları ve dış finansman araçlarına erişilebilirlik arttıkça azaldığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın sonuçları literatürdeki teorilerle aynı doğrultuda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the cross sectional variation in the market value of corporate cash holdings for Turkish non-financial public firms from 1990 to 2014. On average, the estimated marginal value of cash is around TRY 0.56 for a firm with zero cash and no leverage, indicating that the potential agency problems associated with cash holdings outweighs the benefits of liquidity on average. Through examining the changes in excess stock returns during the fiscal year, the findings suggest that the marginal value of cash decreases with higher cash holdings, higher leverage and better access to external financing. The findings of this study are in line with the existing theories in cash literature.