DYNED eğitim yazılımının yabancı dil öğretiminde akademik başarıya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of DYNED courseware in teaching foreign languages on academic achivement
  1. Tez No: 448555
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÜNİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ortaokullarda ve liselerde kullanılmakta olan Dyned İngilizce eğitim yazılımının öğrencilerin akademik başarısına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede; yarı deneysel bir yöntemle yapılan araştırma sürecinde sınıf ortamında destekleyici bir boyutta kullanılan Dyned eğitim yazılımı desteğinde İngilizce eğitimi alan deney grubu öğrencileri ile Dyned eğitim yazılımı desteği olmadan İngilizce eğitimi alan kontrol grubu öğrencileri arasında Gramer bilgisi ve Kelime bilgisi bakımından akademik başarıları düzeylerinde anlamlı bir farkın olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca Dyned eğitim yazılımının deney grubu öğrencilerinde cinsiyet bakımından akademik başarı düzeylerine etkisi araştırma sürecinde incelenmiştir. Araştırma, Adıyaman ili Kâhta ilçesinde resmi bir ortaokulda 6.sınıf düzeyinde 30 kişiden oluşan deney grubu ve 30 kişiden oluşan kontrol grubu öğrencileri ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak bir akademik başarı testi kullanılmış ve elde edilen veriler e-tablo programında madde analizleri yapılarak istatistik programında bağımsız gruplar t-testi ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Dyned eğitim yazılımının öğrencilerin Gramer bilgisi ve Kelime bilgisi akademik başarı düzeylerine anlamlı düzeyde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Cinsiyet bakımından ise Dyned eğitim yazılımın deney grubu öğrencilerinin akademik başarı düzeylerini anlamlı düzeyde etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study explores effect of Dyned English training courseware, which was applied with significant investment and equal expectations, on students' academic achievement. For this purpose, a semi-experimental study was designed; the academic achievements of the students' in grammar and vocabulary in experimental group, which received foreign language training supported with Dyned and control group, which received a continued their conventional training, were examined. Students' gender was examined whether it was effective on academic achievement as well. The study was conducted on a group of 30 students in experimental group and 30 students of control group, consisting of 6th grade secondary pupils both in the same state school in Adıyaman province, Kahta district. An achievement test was used as data collection tool; data collected were analyzed in e-table software. Following item analyses, data were analyzed through independent sample t-test and Mann Witney U test. The result of the study showed that Dyned application had significant effects on students' academic achievement in grammar and vocabulary learning. The gender, on the other hand, did not have any significant effect academic achievement level in terms of Dyned application.