Improve the critical factors to achieve customers satisfaction in the health sector
Sağlık sektöründe müşteri memnuniyetini etkileyen önemli faktörlerin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 448560
  2. Yazar: ZAHIDA AHMED AZİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Aslında sağlık hizmetleri dünyanın en büyük sektörlerinden biridir ve hastalar, uluslararası standartlara uygun sağlık hizmetleri sunmak için daha fazla para ödemeye isteklidirler. Bu araştırmada, sağlık hizmetlerinde müşteri memnuniyetinin doktorların deneyimi ve hastanelerin hizmet kalitesi üzerindeki kritik faktörlerinin iyileştirilmesi ve sonuçları elde edilmesi araştırılmış, 211 anketten toplanan verilere faktör analizi ve çoklu regresyon teknikleri uygulanmış ve dört hastanede dağıtılmıştır. Müşteri memnuniyetini etkileyen kritik faktörlerin hepsinden ötürü, araştırma anketi üzerine sorular hazırladığımız gibi, hizmet kalitesinde doktor deneyimi ve personel hastaneleri vardır. Ayrıca araştırmamız SPSS istatistik programı ile yapılan analizlerdir. Çünkü bu program bize doğru bir sonuç vermektedir ve bu programda ANOVA'yı tek yönlü olarak kullanmış ve ankete katılanların sayısını ve hemşirelerin deneyim ve personelleri gibi araştırma anketi üzerindeki her iki bölüm arasındaki benzerliği bilmek için tanımlayıcı tanımlayıcı kullanılmıştır. Kaliteli servis hastaneleri. Son olarak, araştırma metodolojimiz her iki yazarın (Chourton & Brown) örneklem büyüklüğüne ve stratejik araştırma metodolojisine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Actually healthcare is one of world largest sectors and patients are willing to pay more to avail health care services of international standard. In this research investigated the improve critical factors the customer satisfaction in the healthcare is on the doctors experience and service quality of hospitals and obtain results, factor analysis and multiple regression techniques are applied to data collected from 211 questionnaire are distributed on the four hospitals in Erbıl Iraq. All the critical factors effect on the customer satisfaction is the doctor's experience and staff hospitals with service quality like we build questions on the research questionnaire. Moreover our research is analysis by SPSS statistic program because this program gives us accurate result and in this program we used ANOVA one way and descriptive to know number respondents on the questionnaire and to similarity between both parts on the research questionnaire such as doctors experience and staff hospitals with quality service. Finally our research methodology depending on the both authors (Chourton & Brown) to sample size and strategic research methodology.