Arapça zamanlarla İngilizce zamanların karşılaştırılması
The comparision of Arabic tenses with English tenses
- Tez No: 448624
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir yabancı dil öğrenirken şüphesiz ki en çok üzerinde durulan konulardan biri dilde zaman kullanımıdır. Öyle ki hemen hemen her dilde ilk öğretilen konulardan biri olan zaman, bir dili kavramak için en önemli unsurdur. Bundan hareketle ülkemizde Arapça öğrenecek kişiler, hemen hemen herkesin orta öğretimden itibaren öğrendiği İngilizce ile Arapça arasında zaman kavramlarını karşılaştırmak ve iki dil arasındaki benzerliklerden faydalanılmak durumundadır. Bu itibarla çalışma konunun her iki dilde karşılıklı çeviriye konu olmuş zaman olgusunun nasıl karşılandığını incelemekte ve her iki dl arasında benzer noktaları tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
When learning a foreign language, one of the most important points is time usage in the language for sure. Nearly in all languages the first thing to be learned, time, is the most important factor to comprehend a language. In this sense, people in our country who learns Arabic benefits from the comparison of tenses and similarities between English which is learned at secondary school by nearly all students. This study takes examines the main elements for both languages tenses on translated texts and the similarities are mentioned.