Türkiye'de enerji tüketimi ve ekonomik büyüme: Granger nedensellik yaklaşımı
Energy consumption and economic growth in Turkey: Granger causality approach
  1. Tez No: 448661
  2. Yazar: CEVRİYE YÜKSEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Enerji, 19. yy'dan sonra üretim ve tüketim faaliyetlerinin önemli ve zorunlu bir girdisi haline gelmiştir. Aynı zamanda ülke ekonomileri için büyümenin belirleyicisi olan enerji ekomik büyümeninde temel kaynağıdır. Ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve karbon emisyonu arasındaki ilişki hem gelişmiş hemde gelişmekte olan ekonomiler için çokça incelenen bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada kişi başı GSYİH, kişi başı enerji tüketimi ve kişi başı karbon emisyonu arasındaki ilişki gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Türkiye için analiz edilmiştir. Veri seti yıllık olarak elde edilmiş olup 1961-2014 dönemlerini kapsamaktadır. Verileri analize uygun hale getirmek için öncelikle zaman serilerinde uygulanan durağanlık testlerinden ADF ve PP testleri yapılmıştır. Eşbütünleşme sonucunda VEC modeli kurulmuştur. Sonrasında Granger nedensellik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda kişi başı GSYİH'dan kişi başına enerji tüketimine doğru tek yönlü ve kişi başı enerji kullanımından kişi başı karbon emisyonuna doğru tek yönlü bir nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 19th century, energy has become an important and indispensable input to production and consumption activities. At the same time determinant of growth for the national economy is the main source of energy field of economic growth. The relationship between economic growth and energy consumption has become a topic widely studied in not only developed but also emerging economies. In this study, the relationship among GDP per capita, carbon emission per capita and energy consumption per capita was analyzed for Turkey which country is located in developing countries. The data set obtained annually covers the 1961-2014 period. Firstly ADF and PP tests are conducted time series, to make the data suitable for analysis of the stationary test. After them, VEC model is used on the cointegration. Afterwards, Granger causality analysis is done. Analysis showed that there is a one direction relation from GDP per capita to energy consumption per capita and there is an one direction relation from energy consumption per capita to carbon emission per capita. In other words, GDP per capita is a granger cause of energy consumption per capita, energy consumption is a granger cause of carbon emission per capita