Gebeliğin erken dönemlerinde sıçan uterus dokusunda heparin'in matriks metalloproteinaz-2, -9 (MMP-2 ve MMP-9) ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of heparin on expression of matrix metalloproteinase-2, -9 (MPP-2 and MPP-9) rat uterine tissue during early pregnancy
  1. Tez No: 448713
  2. Yazar: DERYA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Blastosist implantasyonu, uterusta ekstrasellüler matriks (ECM) yıkımını ve doku yenilenmesini içine alan bir süreçtir. Çeşitli ECM ve bazal membran (BM) makromoleküllerin yıkımlanmasını, Matriks metalloproteinazlar (MMP'ler) katalize ederler. Antikoagulant ve antiinflamatuar özelliklerinden faydanılmak suretiyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan heparinin, aynı zamanda implantasyonda, özellikle trofoblast invazyonu ve farklılaşmasında etkili olduğu bildirilmiş, damar hastalıklarının tedavisi esnasında serum MMP seviyelerini de etkilediği kaydedilmiştir. Ancak, normal gebe uterus dokusunda MMP'ler üzerinden bir etkiye sahip olup olmadığına ait bir bilgiye rastlanmamıştır. Bu çalışmada, gebeliğin erken dönemlerinde sıçan uterus dokusunda heparin'in MMP-2 ve MMP-9 ekspresyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada heparin uygulanacak sıçanlara gebeliğin 0. gününden itibaren 50 IU/kg heparin, intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Gebeliğin 0, 2, 4, 6 ve 8. günlerinde, heparin uygulanan ve uygulanmayan sıçanlardan immunohistokimyasal analizler için uterus doku analizler uterus doku alanları toplanmış, MMP-2, -9 immünlokalizasyonları belirlenmiş, elde edilen sonuçlar semiquantatif olarak değerlendirilmiş ve boyalı doku örnekleri fotoğraflanmıştır. Yapılan çalışmada, erken gebelik döneminde heparin kullanımının sıçan uterus dokusunda MMP-2 ve MMP-9 immunekspresyonlarını semiquantitatif olarak artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blastocyst implantation is a process involving the destruction and remodelling extracellular matrix in uterus. Matrix metalloproteinases (MMPs) are catalyze degragation of extracellular matrix and basal membrane macro molecules. It has been reported that heparin is used treatment of various disease by utilize anticoagulant and antiinflamatuar speciality have influence on implantation, specially trofoblast invasion and differentation, and on MMPs levels during treatment of vascular diseases. But it has not been reported that whether influence on pregnant rat uterine tissue or not. We investigated that whether heparin has an effect via MMP in rat uterine tissue during early pregnancy or not. 50 IU/kg heparin injected into pregnant rat from day 0 of gestation. The obtained tissue samples from heparin treated and untreated pregnant rat at 0, 2, 4, 6 and 8 day of gestation for immunohistocchemical analyses determined MMP-2, -9 immunlocalization results evaluated semiquantitatively and photographed. It has been determined in this study heparin used during early pregnancy increased the MMP-2 and -9 immunexpression in rat uterine tissue semiquantitatively.