İnfertilite tedavisi alan çiftlerde, çift uyumunun yaşam kalitesi üzerine etkisi
Couples treated for infertility, impact on quality of life of the dyadic adjustment
- Tez No: 448712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışma, infertilite tedavisi alan kadın ve erkeklerde çift uyumu ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve çift uyumunun yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: 15 Mart- 6 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışma; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Hikmet Hassa Üreme Sağlığı Merkezi'ne başvuran, daha önceden infertilite tanısı alan ve çocuk sahibi olma arayışında bulunan 213 kadın ve 209 erkek katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada; araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan 30 soruluk anket formu, çift uyumunu değerlendirmek için Çiftler Uyum Ölçeği ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla FertiQol Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SAS (Statistical Analysis Software- İstatistik Analiz Yazılımı) programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Olguların %72.7'sinin 35 yaş ve altında, %74.7'sinin lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip olduğu, %61.1'sinin gelir durumunun orta, %39.3'ünün işçi, kadınların %59.2'si ev hanımı, %53.8'inin 5 yıl ve altında evli olduğu ve %73.2'sinin tanışarak evlilik yaptığı saptanmıştır. İnfertilite tedavisi alan kadın ve erkeklerin %62.8'inin infertilite süresinin ve %84.1'inin tedavi süresinin 5 yıl ve altında olduğu, %44.7'sinin açıklanamayan infertilite tanısı aldığı, %50.5'inin evlat edinmeyi düşünmediği ve %91.0'ının ise yumurta ya da sperm bağışını kabul etmeyeceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: This study has been made with purpose of evaluation of the harmony between the couples that are treated with infertility and determining the factors that effect on life quality and the effect of harmony between couple on life quality. Material and Method: This study was conducted from April to June in 2016 as descriptive and sectional. A group of people, 213 women and 209 men, with previously diagnosed either primarily or secondary and visited the Prof. Dr. Hikmet Hassa Reproductive Health Center in the University of Osmangazi contributed to the work. A 30-question questionnaire including the basic literature, double-assess the compliance to the Dyadic Adjustment and the FertiQol scale in order to assess the quality of life scale was used as data collection form. The data were collected using face-to-face interview method by the researcher. The accuracy of data obtained was tested using Statistical Analysis Software (SAS) tool. Results: It is found in terms of percentage that 72.7% of the cases with people less than 35. years old, 74.7% with well-educated people at least high-school degree, 61.1% with people having moderate income, 39.3% with worker, women 59.2% with housewife, 53.8% with couples married less than 5 years and 73.2% with people married after a sufficient time for meeting each other. Other findings are: 62.8% of men and women taking the infertilite treatment have less than 5-year period of the infertilite, 84.1% with a maximum of 5 years treatment duration, 44.7 with an unknown infertilite diagnosis, 75.6% feeling pressure because of the not having a baby,75.8% hiding the fact that they cannot have a baby, 95.5% thinking not to divorce, 50.5% thinking not to adopt a child and 91% thinking not to accept any sperm donation.