Deneysel ülserde kronopatolojide ve bazı ilaçların kronofarmokolojisi
Chronopathology in experimental ulcer and chronopharmacology of some antiulcer drugs
- Tez No: 44873
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ZENGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
36 7. ÖZET Bu çalışmada, sıçanlarda oluşturulan soğuk - hareketsizlik stresi ve indometazin ülserlerinin sirkadian bir ritim gösterdiği saptanmıştır. Stres kontrol grubunda en fazla gastrik mukozal hasarın aktivite periyodu başlangıcından 1 saat önce (1900), indometazin kontrol grubunda ise inaktif periyod başlangıcından 1 saat önce (0700) ortaya çıktığı gözlenmiştir. Her iki ülser modelinde de saat 1500 te ülser indeksinin minimum oluşu, inaktif periyodda mide mukozasının hasar yapıcı etkenlere karşı daha dayanıklı olduğunu düşündürmektedir. Ülser oluşumuna karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen iloprost uygulamasının soğuk - hareketsizlik stresi oluşturulan hayvanlarda saat 1500 te hiç koruyucu etki göstermediği, 0700 de ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmayan hafif bir koruma sağladığı gözlenmiştir. İndometazin ülserinde ise iloprostun 0700 grubu dışında hiçbir grupta istatistiksel olarak anlamlı bir koruma sağlamadığı gözlenmiştir. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların günün belirli saatlerinde verilmesiyle tedavide daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu nedenle ülser tedavisinde kullanılan ilaçların da uygulama zamanının iyi seçilmesinin tedavide başarı oranını arttıracağı kamsına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
37 8. SUMMARY In this study it was found that cold - immobilization stress and indomethacin ulcers showed a circadian rhythm in rats. In stress - control group the maximal gastric mucosal damage was observed one hour before the beginning of activity period (1900), in indomethacin control group the maximal gastric mucosal damage was observed one hour before the beginning of inactivity period (0700). The minimal gastric mucosal damage was observed at 1500 in these ulcer models, it assumed that gastric mucosa was more resistant to erosive factors in the inactive period. Iloprost treatment (which had protective effect against gastric mucosal damage), did not show any protective effect against cold - immobilization stress group at 1500, but it had slight protective effect at 0700, which was not statistically significant. Iloprost did not have any protective effect on gastric mucosa at indomethacin ulcer groups except 0700 group. In treatment of many diseases drug administration time is important and has some therapeutic advantages. So, a good choice in drug administration time is an important factor in peptic ulcer treatment.