Deneysel postoperatif peritoneal adezyon modelinde extractum cepae, heparin sodyum ve allantoin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of extractum cepae, heparin sodium and allantoin in an experimental model of postoperative peritoneal adhesion
- Tez No: 448741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN DERE GÜNAL, DOÇ. DR. ÖZLEM BOYBEYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş/Amaç: Postoperatif peritoneal adezyon (PPA) oluşumu abdomino-pelvik cerrahilerden sonra en sık görülen komplikasyonlardandır. Literatürde PPA oluşumunu önleme yolları üzerine çok sayıda çalışma olmasına rağmen, adezyon oluşumunu önleyici kesin çözüm bulunamamıştır. Extractum cepae (EC); anti-inflamatuar, kollajen organizasyonu düzenleyici ve anti-proliferatif etkinlik gösterir. Heparin sodyum (HS) tromboz tedavisinde kullanılmakta olup anti-inflamatuar özelliği de vardır. Allantoin (AA) yara iyileşmesi, nekrotik doku temizleyici, hücre çoğalması tetikleyici, keratolitik olarak kullanılan farmakolojik ajanlardır. Çalışmada sıçanlarda deneysel intestinal adezyon modeli oluşturup EC, HS ve AA'nin PPA önleyici özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada toplam 54 adet sıçan kullanılmış ve sıçanlar randomize olarak 6 gruba ayrılmıştır (n=8). Tüm sıçanlarda Harris yöntemiyle PPA oluşturulmuştur. Grup 1'de ek işlem uygulanmamıştır. PPA sonrası karın içi yıkamada Grup 2'de serum fizyolojik, Grup 3'te 1 ml EC (50 mg/kg), Grup 4'te 200 IU/kg HS, Grup 5'de 1 ml AA, Grup 6'da EC-HS-AA karışımı (Contractubex®) kullanılmıştır. Postoperatif 21. günde sıçanların karınları eksplore edilip adezyon oluşumu makroskopik olarak Nair evrelemesi ile evrelenmiştir. Alınan adeziv bantlar histopatolojik olarak inflamasyon, kollajen sentezi, neovaskülarizasyon ve fibrozis açılarından incelenmiştir. Biyokimyasal olarak doku hidroksi-prolin (OHP) düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative peritoneal adhesion (PPA) is one of the most common complications of abdomino-pelvic operations. Although there are lots of studies related to prevention of PPA, exact solution has not been found yet. Extractum cepae (EC) has anti-inflammatory, anti-proliferative, collagen-organizing effects. Heparin sodium (HS) is used in thrombosistreatment and has anti-inflammatory property. Allantoin (AA) has effects in wound healing, necrotic tissuedegradation, cell proliferation,keratolysis. We conducted an experimental studyto investigate effects of EC, HS and AA on prevention of PPA. Methods: 54 rats were used and allocated into 6 groups (n=8). PPA was performed by Harris method in all rats. In Group 1, no additional procedure was done. Abdominal cavity was washed with physiologic serum in Group 2, 1 ml EC (50 mg/kg) in Group 3, 200 IU/kg HS in Group 4, 1 ml AA in Group 5, EC-HS-AA mixture (Contractubex®) in Group 6. Abdominal cavities were explorated at postoperative 21st day. PPA was scored with Nair adhesion scoring system. Adhesive bands were examined for inflammation, fibrosis, neovascularization histopathologically. Biochemically, tissue hydroxy-proline levels (OHP) were measured.