Sağlık çalışanların doğum tercihleri ve doğum şekilleri ile ilgili düşünceleri
Birth preferences of health professionals and opinions on birth types
  1. Tez No: 448740
  2. Yazar: MELDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANAYİT MARGİRİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada doğum yapmış sağlık profesyonellerinin, doğum tercihleri ve doğum şekline ilişkin bilgi ve düşüncelerini belirlemek amaçlandı. Çalışmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde 29 Haziran 2016– 1 Eylül 2016 tarihleri arasında görev yapan hekim (N=65), hemşire (N=113) ve ebelerden (N=39) oluşan toplam 217 sağlık profesyoneli oluşturdu. Veri toplama aracı olarak 37 soruluk anket formu uygulandı. Veriler, SPSS 22 paket programı ile Çapraz Tablo (Cross tabulation), Ki-Kare , lineer ilişki (Linear by Linear association) analizleri ve Mann Whitney-U testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan sağlık çalışanların % 50.7'si 31-39 yaş grubunda yer almakta ve % 59.9 'u altı yıl ve üstü mesleki deneyime sahipti. %72.4 ü 1-2 gebelik , %92.2 si 1-2 doğum geçirmiş ve %54.8'i son doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmişti. Normal doğum tercih nedenlerinin başında erken iyileşme ve sütün erken gelmesi; sezaryen doğumun temel gerekçelerinin başında ise bebeğin risk altında olması ve normal doğum korkusu gelmekteydi. Son doğumların gerçekleşme oranlarında; hekimlerin %50.8'i, hemşirelerin %56.6'sı ve ebelerin %56.4'ü sezaryen doğum gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sezaryen doğum oranları, meslek gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05). Meslek gruplarından en fazla hemşireler, doğum öncesi eğitimi almış olup bu konuda gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05), isteğe bağlı sezaryenin yasaklanmaması gerektiği düşüncesindeydi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the knowledge and beliefs about the birth preferences and the birth style of the healthcare professionals who gave birth. The sample of the study consisted of a total of 217 healthcare professionals including physician (N = 65), nurse (N = 113) and midwife (N = 39) who worked between 29 June 2016 and 1 September 2016 at Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University. A questionnaire with 37 questions was applied as a data collection tool. The data were evaluated using the SPSS 22 software performing Cross tabulation, Chi-square, linear association and Mann Whitney-U test. According to the results, 50.7% of the healthcare professionals participating in the survey were in the 31-39 age group and 59.9% had occupational experience for six years or more. 72.4% of the participants had 1-2 pregnancies, 92.2% had 1-2 births and 54.8% had cesarean section in their last birth. The fundamental reasons of normal birth preference were early recovery and early puberty, also the main reasons for cesarean birth were the risk of the baby and the fear of normal birth. According to the realization rates of the last births; 50.8% of the physicians, 56.6% of the nurses and 56.4% of the midwifes delivered cesarean sections. Cesarean birth rates had no statistically significant differences among occupational groups (p> 0,05). The nurses had highest prenatal education among professional groups and the difference among the groups was statistically significant (p 0,05) between the type of profession and the last birth form of healthcare professionals, and they thought that the optional cesarean section should not be prohibited.