Polikistik over sendromunda anjiogenez ve enflamasyon arasındaki moleküler bağlantılar
Polycystic ovary syndrome molecular links between angiogenesis and inflammation
  1. Tez No: 448876
  2. Yazar: ELİF ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Allergy and Immunology, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) menopoz öncesi dönemdeki kadınların % 4- 8' ini etkileyen doğurganlık çağında en sık görülen endokrin bozukluktur. Anjiogenez var olan mikrovasküler kanaldan yeni kan damarlarının oluştuğu fizyolojik bir süreçtir. PKOS' ta anjiogenik faktörler olarak bilinen Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Monosit Kemotaktik Protein (MCP-1) , soluble Fms-Like Tirozin Kinaz (s- Flt-1), antianjiogenik faktör olan endostatin ve proinflamatuar sitokin olan IL-18 düzeyleri incelenmiştir. Toplamda 64 serum, 33 PKOS' lu hasta 31 herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan kontrol grubuyla çalışılmıştır. Serumdaki parametrelerin ölçümü ELISA testiyle yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS kullanılmıştır. Endostatin düzeyleri PKOS' lu grupta daha yüksek bulunmuştur (p≤0.01). PKOS' lu grupta VEGF ile MCP-1 (r=0,411 p≤0,05) , s-Flt 1 ile VEGF (r= 0,345 p≤0,05) arasında önemli pozitif ilişkiler bulunmuştur. Çalışmamızda kontrol grubuna kıyasla PKOS' lu grupta daha yüksek endostatin düzeylerinin yanı sıra VEGF ile MCP-1 ve VEGF ile s- Flt-1 arasında önemli korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) affects 4-8 % of pre-menopausal women and it is the most common endocrine disorder. Angiogenesis is the physiological process through which new blood vessels form from pre-existing vessels. In this study, angiogenic factors vascular endothelial growth factor (VEGF ), monocyte chemotactic protein (MCP- 1), soluble fms- Like tyrosine kinase ( s - Flt- 1), antiangiogenic factor endostatin and proinflammatory cytokine IL- 18 levels have been investigated. A total of 64 serum, 33 PCOS patients 31 healty individuals without any chronic disseases were included in to the scope of the study. Measurements of parameters in serum were performed using ELISA. SPSS was used for statistical analysis. Endostatin levels in PCOS were significantly higher than the control group (p≤0,01). Significiant positive correlations were observed between MCP-1 and VEGF (r = 0.411 p≤0,05) as well as s Flt- 1 and VEGF ( r = 0.345 p≤0,05). In our study, higher endostatin levels as well as important correletions between VEGF and MCP-1, VEGF and s-Flt-1 were detected in PCOS group compared to those obtained in healty individuals.