Polikistik over sendromunda düşük doz FSH ile ovulasyon indüksiyonu
- Tez No: 27566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYL ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
41 ÖZET Üreme çağındakilerin % 3-8'ini ilgilendiren ancak infertilitede over faktörü saptananların % 90'ını kapsayan PKOS' da yeni bir umut kayna ğı olan düşük doz pürifie FSH ile ovülasyon indüksiyonu konusunda bir çok araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda 34 olguya ovülasyon indüksiyonu uyguladık bunlar dan 15'i 150 IU FSH-HCG ile, 19'u 75 IU FSH-HCG ile tedaviye alındı. Elde edilen 164 siklusun 140'ında ovülasyon (% 85.36) oldu. Standart doz uygulanan grupta gebelik oranı % 13.33, düşük doz FSH uygulanan grupta % 36.84 olarak bulundu. Hastalarımızı hormonal olarak maddi ve teknik olanaklar göz önün de bulundurularak üç günde bir, ultrasonografik olarak her gün follikü- lometri için izledik. Sonuçların başarısı yönünden her iki yönteminde her gün yapılması42 gerektiğine inanıyoruz. Düşük doz FSH tedavisi ile follikül sayısı ve gebelik arasında an lamlı bir ilgi gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Many studies have been performed about the induction of ovulation with low dose purified FSH as a new hope in PCOS. This disorder affects 3-8 % of those in the reproductive stage. However, PCOS accounts for 90% of all cases in which ovary factor was found as responsible. In our study, we applied ovulation induction to 34 cases. Among these, 15 were treated with 150 IU FSH-HCG and 19 with 75 IU FSH- HCG. Among 164 menstrual cycles obtained, ovulation occurred in 140 (85.36 %). The rate of pregnancy was found as 13.33 % in the group which received standard dose and 36.84% which received the low dose. We followed up our patients by hormone analysis performed every 3 day and ultrasonography every day, considering the technical and financial conditions available.44 We believe that each of these methods must daily be applied in order to have successful results. There appears to be a significant relati onship between the treatment with low dose FSH and the number of fol- licules on the rate of pregnancy (p0.05).