Kollajen çapraz bağlayıcıların, reçinelerin dentine bağlanmada etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of collagen cross-linkers on bonding of resins to dentine
- Tez No: 448893
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir doğal kollajen çapraz bağlayıcı ajan olan genipin'in farklı konsantrasyon ve sürelerde uygulanarak farklı dentin adesiflerinin dentine bağlanma direncine etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Çalışmada 28 adet çekilmiş 20 yaş dişin 4 adedi kontrol grubu olarak ayrılmış ve bu dişlere genipin uygulaması yapılmamıştır. Deney grubu olarak ayrılmış dişler ise %2.5, %5, %10 konsantrasyonunda genipinin 30 ve 60 saniye süre ile uygulanmasından sonra,“Adper Easy One Self Etch Adhesive”, ve“total etch”dentin adesifi "Adper Single Bond kullanılarak kompozit reçine (Filtek Supreme XT) ile restore edilmiştir. Elde edilen örneklerde kopma değerlerinin ölçümü için mikro gerilim bağlanma cihazından faydalanılmıştır (Bisco Inc, ABD). Kopma tipleri ise stereomikroskop (Olympus, SZ61, Munster, Germany) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanılmıştır. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05). %2.5 genipin uygulamasını takiben gerek self etch gerekse total etch dentin adesifi kullanımı ile, reçinenin dentine bağlanma değerleri anlamlı olarak artmaktadır. En yüksek bağlanma dayanımı self etch adesifle birlikte %2.5 genipinin 60 saniye süre ile uygulanması ile elde edilmiştir (46,22±12,98 MPa). Sonuç olarak, Genipin konsantrasyonunun artırılması reçinenin dentine bağlanma dayanımında etkili değildir. Genipin uygulama süresinin artırılması ile reçinenin dentine bağlanma dayanımı doğru orantı ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is in vitro investigation of effect of a natural collagen cross-linker“genipine”with different concentrations and application time to bonding strength of different dentine adhesives to dentine. Materials and methods: In this study 28 wisdom teeth were used. 4 teeth were used as control group to which genipine was not applied. The research groups were separated into 14 groups to which genipine were applied. Genipine was applied in %2.5, %5, %10 concentrations for 30 and 60 seconds. After genipine application a self etch dentine adhesive“Adper Easy One Self Etch Adhesive”and a total etch dentine adhesive“Adper Single Bond”were applied and restored with composite resin (FiltekSupreme XT ). In order to measure breaking values the microtensile testing device (BiscoInc, ABD) was used. Stereomicroscope (Olympus, SZ61, Munster, Germany) was used for determining breaking types. OnewayAnova test was used for comparison of parameters between groups and Tukey HDS test for determination of group caused disparity. Student t test was used for composition of parameters between two groups. Results: The significance was evaluated on p0,05). After usage of % 2.5 genipine in both groups the bonding strength was increased. The highest value was measured in the group of %2.5 genipine application for 60 seconds followed by self adhesive group (46,22±12,98 MPa). Conclusion: As a result increasing of concentration of genipine wasn't effective on bonding strength while increasing time of application increased bonding strength directly proportional.