Türkiye'de ESD ve PGMI enzim sistemleri ile ABO ve Rh kan gruplarının polimorfizmi
The Polymorphism of the ESD, PGMI enzyme systems and ABO, Rh blood groups in Turkey
  1. Tez No: 44890
  2. Yazar: E. FERDA PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 7. ÖZET Türk populasyonunun genetik yapısını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada eritrosit esteraz D (ESD), fosfoglukomutaz 1 (PGM1) enzim sistemleri ile ABO ve Rh kan grubu sistemleri 200 kan örneğinde incelenerek fenotipleri ve gen sıklıkları belirlendi. Enzim fenotipleri, selüloz asetat elektroforez yöntemi ile, kan gruplarının fenotipleri ise aglütinasyon yöntemiyle saptandı. Enzimlerin gen sıklıkları; ESD*1= 0,807, ESD*2= 0,193 ve PGM1*1= 0,650, PGM1*2= 0,350 bulundu. 3 alelli ABO sisteminde sıklıklar p = 0,257, q = 0,103, r = 0,639, Rh sisteminde ise Rh(+) gen sıklığı 0,646 ve Rh(-) gen sıklığı 0,354 olarak saptandı. ESD sistemi dışındaki bütün sistemler Hardy-Weinberg yasasına uygun bulundu. Populasyon 7 coğrafik alt-populasyona ayrılıp, gen sıklıkları incelendiğinde homojen bir dağılım olduğu görüldü. Bulgularımız, daha önce Türk populasyonu için yapılmış çalışmaların bazılarının sonuçlarıyla uyumlu bulunurken; bazılarıyla aynı uyumu göstermedi. Türkiye'nin araştırılan polimorfik sistemler açısından Asya ile Avrupa arasında yer aldığı gözlendi. Son olarak da polimorfik sistemlerin birbirleriyle ve cinsiyetle ilişkilerinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
51 8. SUMMARY THE POLİMORFİZM OF THE ESD, PGM1 ENZYME SYSTEMS AND ABO, RH BLOOD GROUPS EV TURKEY This study aims to determine the genetic structure of the Turkish popula tion. To achieve this, we have investigated the phenotypes and gene frequencies using 200 blood samples for ABO and Rh blood groups and erythrocyte esterase D(ESD), phosphoglucomutase 1 (PGM1) enzyme systems. We have utilized cellulose acetate electrophoresis and agglutination meth ods for determining enzyme phenotypes and blood groups, respectively. Gene frequencies were found as follows; ForESDandPGMl; ESD* 1=0,807, ESD*2= 0,193 and PGM1*1= 0,650, PGM1*2= 0,350 For 3 allelic ABO blood group; p= 0,257, q= 0,1 13, r= 0,639 For Rh(+); 0,646 For Rh(-); 0,354 All the systems except ESD were found in Hardy Weinberg equilibrium. The entire population was subdivided according to seven geographical re gions and our studies have shown that the gene frequencies among these regions were homogeneous. We compared our results with the results of previously made studies in the same subject and found similarities and discrepancies. According to the studied polymorphic systems, we have deduced that Turkey has a place in between Asia and Europe. Finally, no associations were found neither among the polymorphic systems and the sexes nor among the polymorphic systems with each other.