The Red cell enzyme and blood group polymorphisms in Turkey
Türkiye'de alyuvar enzimleri ve kan grupları polimorfizmi
- Tez No: 28290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ TOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ TÜRKİYE'DE ALYUVAR ENZİMLERİ VE KAN GRUPLARI POLIMORFIZMI ERGÜVEN, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabil im Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. inci Togan Şubat, 1993, 59 sayfa Bu çalışmada bir Türk populasyonu için alyuvar enzimlerinden, esteraz D (ESD), fosfoglukomutaz 1 (PGM1), fosfoglukoizomeraz (PGI), fosfoglukonat dehidrogenaz (PGD) glukoz-6 -fosfat dehidrogenaz (G6PD) ve kan gruplarından ABO ile Rh için al el frekansları saptandı. ESD sistemi dışında tüm sistemler Hardy-Wei nberg dengesinde bulundu. Türk populasyonu için toplanan bu veriler diğer ülkelerde elde edilen gözlemler ile karşılaştırıldı. ESD 1 alelinin frekansının komşu ülkelerden düşük olduğu saptandı. Daha sonra tüm populasyon, coğrafi bölgelere göre, dörde ayrıldı. Çalışılan sistemlerin alel frekanslarının bu alt bölgelerde homojen olarak dağıldığı gözlendi. Hardy-Wei nberg dengesinden hemenhemen bütün alt bölgelerde sapma gösteren tek sistem esteraz D sistemiydi. Bu sapmanın sebebi açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RED CELL ENZYME AND BLOOD GROUP POLYMORPHISMS IN TURKEY ERGÖVEN, Ayşe M.S. in Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. inci TOGAN February, 1993, 59 pages In this study allele frequencies for the red blood cell enzymes esterase D (ESD), phosphoglucomutase 1 (PGM1), phosphoglucoisomerase (PGI), phosphogluconate dehydrogenase (PGD) glucose-6 -phosphate dehydrogenase (G6PD) and the ABO, Rh blood groups were determined for the Turkish population. All the systems except esterase D were in Hardy-Wei nberg equilibrium. The observed frequency data for the Turkish population was then compared with those observations made from other countries. The frequency of ESD 1 allele was lower in Turkey than in other neighbouring populations. Subsequently, the entire population was subdivided according to four geographical regions. Distributions of the allelic frequencies mfor the systems under consideration were homogeneous over these subpopulations. Esterase D system was the only system exhibiting departure from the Hardy-Wei nberg equilibrium in almost all of these subpopulations. An attempt was made to explain these departures from the equilibrium. Finally, associations were studied between the genetic systems.