Farklı sukroz seviyeleri ve inkubasyon sürelerinde hazırlanan fermente edilmiş doğal laktik asit sıvısının, laktik asit bakterileri ile yonca silajı kalitesine etkisi
The effect of pre-fermented lactic acid juice prepared with different levels of sucrose and incubation times on the lactic acid bacteria level and alfalfa silage quality
- Tez No: 448930
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, değişik seviyelerde sukroz ilavesi (%1, %3, %5, %10) ve farklı inkubasyon süreleri (48, 72 ve 96 saat) sonrasında farklı sürelerde (taze, 15, 30, 45 ve 60 gün) oda ısısında (25 oC) bekletilen fermente edilmiş doğal laktik asit sıvılarının; toplam laktik asit bakteri sayısı, bakteri türü ile elde edilen yonca silajının fermantasyon kalitesi üzerine etkileri amaçlanmıştır. Fermente edilmiş doğal laktik asit sıvılarında oluşan laktik asit bakteri kolonilerinden tesadüfî olarak seçilenlerde, oda ısısında bekletilme süresinin uzamasına bağlı olarak Lb. Plantarum hakim bakteri türü olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effects of fermented lactic acid liquid prepared with different levels of sucrose (1.0%, 3.0%, 5.0% and 10.0%), different incubation times (48, 72 and 96 hour) and different storage times (fresh, 15, 30, 45 and 60 days) at the 25 oC on the total lactic acid bacteria count, bacteria species and alfalfa silage fermentation quality. Lb. Plantarum was found as the dominant species from the randomly selected in colony of lactic acid bacteria collected from fermented lactic acid liquid depending on the leave time for the storage period.