Liyofilize edilmiş ve dondurulmuş doğal laktik asit bakteri sıvılarının, laktik asit bakteri sayısı ve yonca silajı kalitesi üzerine etkisi
The effect of lyophilized and frozen natural lactic acid bacteria juice on the count of lactic acid bacteria and quality of alfalfa silage
  1. Tez No: 548908
  2. Yazar: SADIK SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı şekillerde hazırlanarak bir ve üç ay süre ile depolanan fermente edilmiş laktik asit bakteri (LAB) sıvılarındaki LAB sayılarının belirlenmesi ve en yüksek canlılık oranına sahip grupların yonca bitkisinden hazırlanan silajlarda silaj kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci denemesinde, farklı seviyelerde sükroz (%3, %5 ve %10) ilavesi ve farklı sürelerde (2, 5 ve 10 gün) inkübasyona bırakılarak hazırlanan fermente edilmiş LAB sıvıları kryoprotektan (trisodyum sitrat ve dimetil sülfoksit) ilavesi ile dondurularak ve liyofilizasyon işlemi ile kurutularak bir ve üç ay süreyle depolanmıştır. Bu çalışmanın birinci denemesinde elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; sükroz seviyesi ile inkübasyon ve depolama süresinin uzamasına bağlı olarak LAB'nin canlılık oranlarında azalmaların görüldüğü, kryoprotektan katkısının LAB'nin korunmasında olumlu etki yaptığı, liyofilizasyon işleminin ise derin dondurucuda dondurulma işlemine göre avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the number of lactic acid bacteria (LAB) in fermented LAB juice, which were prepared by different methods and stored for one and three months, and to research the effect of groups with the highest vitality ratio on the quality of silages that were prepared from alfalfa (Medicago sativa). In the first experiment of this study, fermented LAB juices were prepared by adding of different levels sucrose (3%, 5%, and 10%) and incubated for different periods (2, 5, and 10 days), were frozen and dried through lyophilization by adding cryoprotectant (trisodium citrate and dimethyl sulphoxide) then stored for one and three months. When the results achieved from the first experiment of this study are evaluated, it can be claimed that the ratio of vitality of LAB is decreased, based on extension of incubation and storage period and sucrose level, the addition of cryoprotectant has a positive effect on preservation of LAB and lyophilization is more advantageous, compared to freezing in a deep-freeze.