Koproantijen ELISA yöntemi ile sığırlarda fasciolosis
The investigation of fasciolosis in cattle by copro-ELISA
  1. Tez No: 448979
  2. Yazar: AYŞEGÜL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Nisan-Haziran 2016 tarihleri arasında Van merkezde sığırlarda fasciolosisin yayılışını tespit etmek amacıyla toplam 140 sığır üzerinde yürütülmüştür. Dışkı örnekleri sedimentasyon-çinko sülfat flotasyon yöntemi ile parazitin yumurtaları yönünden incelenmiştir. Pozitif örneklerde gram dışkıdaki yumurta sayısı (EPG) modifiye McMaster sedimentasyon yöntemi ile belirlenmiştir. Dışkı örneklerinde F. hepatica antijenlerinin varlığı koproantijen-ELISA testi ile araştırılmıştır. Fasciolosisin dışkı bakısı ve ELISA testlerine göre prevalansı % 5.7 ve % 30.7 olarak saptanmıştır. Fasciolosis yayılışı en yüksek % 41.9 ile 1-2 yaş sığırlarda belirlenmiş bunu % 31.2 ve % 5 ile 3-5 ve 6 yaş ve üzeri sığırlar izlemiştir. Yaş grupları arasındaki farklılık önemli bulunmustur (p0.05). İncelemesi yapılan sığır ırkları arasında en yüksek prevalans % 40 ile Montofon ırkında belirlenmiş bunu % 31 ile Melez ve % 22.6 ile Simental ırkları izlemiştir. Sığır ırkları arasında enfeksiyonun yayılışı açısından istatistiksel bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Bu çalışma Van'da sığırlarda fasciolosis'in koproantijen ELISA tekniği ile araştırıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between April and June 2016 to determine the prevalence of fasciolosis in cattle in Van province. Fecal samples from 140 cattle were technically collected and examined by sedimentation-zinc sulphate flotation technique. Modified McMaster sedimentation technique was applied to the egg positive samples to determine the EPG values. F. hepatica coproantigens in samples were investigated by ELISA. The coprological and antigen ELISA prevalence of fasciolosis were determined as 5.07 % and 30.7 %, respectively. The highest prevalence of fasciolosis infection was observed in 1-2 age groups (41.9 %), and this prevalence was followed by 3-5 (31.2 %) and ≤6 age group (5 %). The differences between age groups were found significant (p0.05). The highest prevalence was observed in Brown Swiss with the ratio of 40 % and this was followed by 31 % in Crossbreed and 22.6 % in Rubia Gallega. The differences among breeds were not statistically significant (p>0.05). This study was the first investigation of bovine fasciolosis by coproantigen ELISA technique in Van province.