Düzenli submaksimal egzersiz programına başlayan normal ve obezite sınırındaki bireylerde büyüme hormonu / insülin benzeri büyüme faktörü-1 sistemindeki değişmelerin araştırılması,
The investigation of the gh/igf-1 system changes in the normal and near-obese sedanter subjects started submaximal exercise program
- Tez No: 448978
- Danışmanlar: PROF. FAHRİ BAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada düzenli submaksimal egzersiz yapmaya başlayan sedanter normal ve obezite sınırındaki bireylerde egzersizin GH/ IGF-1 sistemi üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışma hiçbir klinik şikayeti olmayıp tüm sağlık kontrolleri yapılan 20-25 ve 35-43 yaşları arasında olan toplam 24 erkek ile yapıldı. Bu yaş grupları daha sonra Beden Kitle İndekslerine (BKİ) göre normal ve obez adayı olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Bireylerden egzersiz öncesi sabah aç karna venöz kan alınarak GH, IGF-1, IGFBP-3, AKŞ, İnsülin ve Testosteron değerlerine bakıldı. Gruplara 6 hafta 4 gün ve günde 30 dakika olmak kaydıyla submaksimal düz koşu yaptırıldı. 6 hafta sonra yine bireylerden aç karna venöz kan alınıp egzersiz öncesi bakılan kan değerleri tekrar analiz ettirildi. Analizler sonucunda genç ve orta yaş gruplarında egzersiz öncesi ve sonrası N ve OA alt grupları karşılaştırıldığında OA'larında insülin değerleri yüksek GH değerleri ise düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the submaximal running exercise on the GH/IGF-1 axis were investigated in the sedentary healthy normal and near-obese males started regular exercise. For this purpose, after performing full physical examination 24 healthy volunteer males were included into the study. According to their age ranges (20-25 and 35-43) and Body Mass Indexes (BMI) (normal- N and near-obese- NO), they were first divided into 2 groups and then 2 subgroups respectively. Before starting the exercise program and after the 6 weeks period of exercise, blood samples were taken from the subjects of all groups for determination of the GH, IGF-1, IGFBP-3, fasting glucose, insulin and testosterone levels in serum. The subjects underwent a submaximal running exercise for 4 days a week and 30 minutes each session during 6 weeks of the study period. In the light of the findings, insulin levels in the near-obese subgroups of the either age groups were found to be increased after the exercise program whereas GH levels decreased in the same groups.