Spinal patolojilerde manyetik rezonans görüntüleme, dijital röntgenogramlar ve klinik bulguların tanıya katkısı
Contribution of magnetic resonance imaging, digital rontgenorams and clinical findings for diagnosis in spinal pathologies
- Tez No: 449021
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ŞİRİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Vertebral kolonun, özellikle yaşa bağlı dejeneratif hastalıklar ve birçok sistemik patolojinin hedefi olması nedeniyle spinal incelemeler, günümüzde gerçekleştirilen manyetik rezonans görüntülemelerin (MRG) büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dijital radyografilerle ilgili son teknoloji ürünü yazılım ve donanımların kullanıma girmesi ve getirdiği yenilikler, tanı ve etyolojiye yönelik değerlendirmede birçok katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada spinal patolojilerin değerlendirilmesinde MRG ve dijital röntgenogramların tanısal ve etyolojik etkinliği araştırılmış, ortaya konan bulgular klinik verilerle korele edilmiş, klinik semptom ve bulguların tanı sürecinde etkinlikleri ve görüntüleme yöntemleriyle ortaya konan patolojilerin yorumlanmasına katkıları araştırılmıştır. Çalışmamızın amacı spinal patolojiler için tetkik yükünü azaltmak; gereksiz zaman, tanısal prosedürler ve medikal maliyetlerden kaçınmaktır. Dejeneratif, infeksiyöz-inflamatuar ve spinal kolon tutulumuyla seyreden hastalıkları bulunan 308 olguya ait direkt grafi, MRG ve klinik veriler değerlendirilerek tanıya katkı sağlamadaki başarıları karşılaştırılmıştır. Bunun yanında 166 olguda dejeneratif hastalıklarda görülen bazı görüntüleme bulgularının direkt grafi ve MRG tarafından ortaya konma oranları araştırılmıştır. Çalışmamızda öncelikle tanısal algoritmanın kuralına uygun şekilde takip edilmesinin gerekliliği sonucunda varılmıştır. Dijital radyogramlarda hastaya uygulanan dozun daha düşük olması, yüksek gri skala rezolüsyonu ve kullanım-erişim kolaylığı göz önüne alındığında direkt grafilerin tanısal süreçte ilk basamakta yer alması doğru bir yaklaşımdır. Spinal patolojilerde; ayırıcı tanıda güçlük yaşandığında, erken dönem inflamatuar ve dejeneratif hastalıklarda, var olan tablonun direkt grafi ile açıklanamadığı durumlarda ya da tanısı bilinen hastalarda yeni gelişen tablolarda MRG'ye başvurulması daha akılcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to vertebral colon is a target for especially degenerative disease related with age and lots of systemic pathologies, spinal MRI is majority part of MRI workup that is done. Latest technologic product software and hardwares related with digital radiographies provide a lot of contribution about evaluation in diagnosis and etiology. In this study, MRI and digital rontgenograms' diagnostic and etiologic efficacity in spinal pathologies were researched and clinical findings were corelated with statistics and efficacity and contribution of cilinical symptoms during diagnostic period were resaerched. Our aim is to reduce unnecessary workup; save time, avoid inappropiate diagnostic and medical procedures. X-ray graphy, MRI and cilinical data that belong to 308 patients who have degenerative, infectious-inflamatory and spinal colon disease were researched and compared each other about success in diagnostic supplementation. Also, in 166 cases, X-ray graphy and MRI were compared about detection of some radiologic findings that is seen in degenerative diseases. In this study, it is clear that diagnostic algorhtym must be follow step by step. Because of low dose using, high scala resolution and using-reaching facilitation, direct X-ray graphy is first option in diagnostic duration. In spinal pathologies; when differantial diagnosis is a trouble, early stages inflammatory and degenerative diseases, direct X-ray graphy is not enough for diagnosis or new presentation in already known disease, using MRI is more rationalistic.