Korumasız sol ana koroner darlığa stent takılan hastalarda 1 yıllık izlem sonuçları
  1. Tez No: 449020
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar(KVH) dünyada en yaygın ölüm sebepleri arasındadır. Koroner arter hastalığı nedeniyle koroner anjiyografi yapılan hastaların %5-10 kadarında LMCA lezyonu tespit edilmektedir. KABG, LMCA lezyonlarının eşlik ettiği koroner lezyonlarda standard tedavi olarak şekli olarak kabul edilmektedir.Ancak son yıllarda ilaç kaplı stentlerin kullanıma girmesi,teknik ve teknolojik imkanların artması,antiplatelet ajanların kullanımı ile mortalite ve morbiditede belirgin azalma gösterilmiş olup korumasız LMCA lezyonlarına stent takılması KABG e alternatif olarak günümüzde ön plana çıkmaktadır.Çalışmamızın amacı; kliniğimizde 1 Ekim 2009-1 Ekim 2014 tarihleri arasında Gaziantep Üniverisitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü'nde koroner arter hastalığı tanısı ile koroner anjiyografi yapılan ve bu hastalar içerisinden LMCA kritik lezyonu olup bu bölgeye stent uygulanan hastaların SYNTAX ve EuroSCORE II skorlarını,klinik ve demografik verilerini tespit etmek, hastaları 1 yıllık takip boyunca mortalite, morbidite ve revaskülarizasyon ihtiyacı açısından takip etmek ve bunlarla ilgili verileri sunmaktır. Çalışmaya alınan 53 hastanın 18 (%33,3) i bayan 35 (%66,7) sı erkekti.Hastaların yaş ortalaması 63.3+12.4 yıldı.45 ( %84.9) hasta stabil koroner arter hastalığı, 8 ( %15.1) hasta NON-ST AKS(Akut Koroner Sendrom) tanısı almıştı. Ortalama EuroSCORE II i 1.97+2.0,ortalama Syntax skoru ise 23.0 + 7.34 olarak hesaplandı. Hastaların takiplerinde hastane içi ve 6. ay gözlemlerinde herhangi bir advers olay yaşanmadı. 1 ( %1.9) hastada takibin 8. Ayında kardiyak ani ölüm gerçekleşti. Ayrıca 1 ( %1.9) hastada takibin 9. ayında restenoz gelişti. Geriye kalan 51 ( %96.2) hastada MACCE gelişmedi. Hastaların 7 ( %13.2) sine klinik takiplerinde endikasyon dahilinde ilk 6 aylık dönemde koroner anjiyografi yapıldı, hastaların hiçbirisinde restenoz gözlenmedi. Takibin 6.-12. aylar arasındaki döneminde 10 (% 18.9) hastaya kontrol anjiyografi yapıldı ve 1 hastada restenoz saptandı. Sonuç olarak LMCA lezyonu içeren koroner aterosklerozun standart tedavisi KABG olduğu halde; ilaç salınımlı stentlerin geliştirilmesi, restenoz oranlarında ve buna bağlı revaskülarizasyon ihtiyacındaki azalmalar, perkütan ve farmakolojik alandaki ilerlemeler sayesinde ULMCA lezyonlarına perkütan girişim giderek daha iyi sonuçlar vermektedir ve yaygınlaşmaktadır. Hastaya ait faktörler, anjiyografik faktörler ve teknik faktörler ele alınarak multidisipliner yaklaşım esas alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease (CVD) is the most common cause of death globally. Left main coronary artery (LMCA) disease is found in %5 to %10 of patients undergoing cardiac catheterization. Coronary artery bypass grafting (CABG) is still the accepted as standard treatment for coronary artery disease including unprotected left main coronary artery (ULMCA) lesions. But in recent years, technical improvements in percutaneous intervention (PCI), stent technology and antiplatelet therapies mean that it is increasingly considered as a treatment option alternative to CABG because of benefits on mortalty and morbidity. The aim of our study is to evaluate and present data about SYNTAX/EuroSCORE II s, clinical and demographic properties, mortality, morbidity and revascularisation need in 1 year of the patientsdiagnosed previously LMCA disease after coronary angiography and underwentULMCA PCI in Cardiology Department of Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital between 1 October 2009-1 October 2014. We retrospectively analyzed 53 patient totally. 18 (%33,3) patients were female and 35 (%66,7) patients were male. Mean age of total patients was 63.3+12.4 years. 45 ( %84.9) of patients were diagnosed as stabile coronary artery disease and 8 ( %15.1) patients as NON-ST Acute Coronary Syndrome. Mean EuroSCORE II was 1.97+2.0 and mean SYNTAX Score was 23.0 + 7.34. There was no advers event during hospital stay and within period of 6 months.At 8. month of following up 1 ( %1.9) patient died because of sudden cardiac arrrest and at 9. month of following up 1 ( %1.9) patient had restenosis.None of other patients had any advers cardiac and cerebrovascular event 1 year follow up. 7 ( %13.2) patients had coronary angiography due to clinical indications within 6 months of following up and none of patients had restenosis. Between 6-12 months of following up 10( %18.9) patients had CAG and restenosis was noticed in 1 patient. As a result, although CABG is accepted as standard treatment for coronary artery disease for unprotected left main coronary artery (ULMCA) lesionstechnological improvements in interventional techniques, particularly the widespread use and availability of DES (which decrease stent restenosis and need for repeat revascularization), the development of both percutaneous and pharmacological adjunctive therapies such as antiplatelet or anticoagulant therapy is contributing to increasingly consistent and satisfactory results. It is important that patient related factors,angiogaphy findings and technical factors should be take into account by heart team and multidisciplinary approach should be essential.