Parkinson hastalığındaki psikotik süreçlerde florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografi bulguları
Fluorodeoxyglucose positron emission tomography results in the psychotic processes of parkinson's disease
  1. Tez No: 449050
  2. Yazar: SELİN YETKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KARAKURUM GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Parkinson Hastalığındaki Psikotik Süreçlerde Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografi Bulguları Parkinson hastalığı (PH) sık görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Primer bulguları olan motor bulguların ön planda olması dışında non-motor (otonomik, davranışsal, bilişsel ve duysal) bulgular da birey hayatında etkilidir. Bu çalışmada, psikotik belirtileri olan ve olmayan PH olgularında metabolik olarak etkilenen beyin bölgelerini tespit etmek ve bunların klinik ve demografik özellikler ile ilişkilerini saptamak amaçlandı. Başkent Üniversitesi Dr. Turgut Noyan Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji kliniğine Ocak 2014- Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran PH tanısı almış olgulardan psikoz bulguları olan 13, psikozu olmayan 15 olgu alındı. Nörolojik muayene, Standardize Mini Mental Test (SMMT), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD), Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) ve Hoehn&Yahr bulguları kaydedildi. Psikotik belirtiler psikiyatri uzmanı tarafından varsanı, sanrı, davranış bozukluğu, düşünce ve duygudurum bozukluğu şekilde sınıflandırıldı. F18-FDG PET/BT bulguları psikozu olan ve olmayan hastalarda, psikozu olanlarda ise belirti durumuna göre karşılaştırıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde demografik verilerde psikoz grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Görme varsanısı varlığı ile hastalık süresi arasında pozitif ilişki bulundu. MOBİD toplam puan ve alt gruplarında lisan, dikkat ve yönelim puanları, BPHDÖ toplam ve alt gruplarından mental durum, günlük aktivite, motor bölümleri, anksiyete ve depresyon ölçekleri artan puanları ile psikoz varlığı ilişkili bulundu. Parkinson hastalığı tanısı daha uzun süredir olan hastalarda nörodejenerasyonun artması tüm bu motor ve non-motor belirti ve bulguların artmış olarak ortaya çıkmasının sebebi olarak değerlendirilebilir. Psikoz belirtileri olan ve olmayan hastaların PET/BT bulgularının karşılaştırmasında tespit edilen fark anlamlı düzeye ulaşmadı. Bu bulguların görsel değerlendirmeden ziyade sayısal değerlendirme ile işlenmesi halinde anlamlılık düzeyine ulaşacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography Results in the Psychotic Processes of Parkinson's Disease Parkinson's disease (PD) is one of the frequently seen neurodegenerative diseases. Besides its motor symptoms which are the primary findings and more apparent, also non-motor symptoms (autonomic, behavioral, cognitive and sensory) are effective on the individual's life. In the present study, locating the metabolically affected brain regions in PD patients with and without psychotic symptoms, and determining the relation of these with the clinical and demographic characteristics. From the patients who presented to the Neurology Clinic of Başkent University, Dr. Turgut Noyan Adana Research and Application Center between January 2014 and May 2016 and were diagnosed with PD, 13 patients with psychotic symptoms and 15 patients without psychosis were included. Neurological examination, Standardized Mini Mental Test (SMMT), Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA), Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) and Hoehn&Yahr results were recorded. Psychotic symptoms were classified by a psychiatrist as hallucination, delusion, behavioral disorder, and thought and mood disorders. The F18-FDG PET/CT findings were compared between the patients with and without psychosis and by symptoms within those with psychosis. An assessment of the results showed no significant difference between the psychotic group and the control group with respect to demographic data. A positive correlation was found between visual hallucination and duration of disease. Positive correlation between presence of psychosis and the MOCA overall score and its language, attention and orientation subgroup scores, the UPDRS overall score and its increasing mental status, daily activities, motor sections subgroup scores, anxiety and depression scores were found. Increased neurodegeneration in patients who had a diagnosis of PD for a longer time might be estimated as a cause of worsening of all these motor and non-motor symptoms. The difference found in the comparison of the PET/CT findings of the patients with and without psychotic symptoms did not reach the level of significance. We think that the level of significance can be reached if these findings are processed numerical rather than visual.