Hepatoselüler kanserde (HSK);D vitamini ile yaşam süresi arasındaki ilişki
Relationship between vitamin D and life expectancy in hepatocellular cancer (HCC)
- Tez No: 449089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Hepatoselüler kanserde (HSK); D vitamini ile yaşam süresi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz Gastroenteroloji polikliniğinden takipli;HSK tanılı 265 hastanın retrospektif olarak dosyaları ve bilgi işlem sistemi aracılığıyla;etyolojik ve epidemiyolojik verileri,laboratuar değerleri,tedavileri,takip ve yaşam süreleri kaydedildi. 85 hastanın 25 OH vitamin D değerine ulaşıldı.Hastaların yaşama ve exitus durumları https://obs.gov.tr adresinden öğrenildi. Veriler ortalama +/- standart sapma olarak belirtildi. Sağkalım analizi için Kaplan-Meier ve Cox regresyon testi kullanılmıştır.Cox regresyonda değişken seçimi Forward Likelihood Ratio yöntemi ile yapılmıştır.İkiden fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır.Analizler için SPSS 15 ve R programı kullanılmıştır. P değerinin 0.05 den küçük olması halinde veriler anlamlı kabul edilmiştir BULGULAR: HSK tanılı 265 hastadan 25-OH vitamin D değerleri olan 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 66'sı erkek (%77,6) 19'u kadındı (%22,4). Ortalama yaş 62 (28-79) yıldı. Ortalama takip süresi 51±6.45 (1-100) aydı.32 (%37,7) hastanın takip süresi içinde ex olduğu tespit edildi. Ortalama yaşam süresi 15.62±12.93 (1-38) aydı.25-OH vitamin D değeri 9 ng/dl altında olan hastaların mortalitesinin yüksek (hazard ratio 2.37; %95 confidence interval; p=0.047) olduğu görüldü. Ayrıca siroz evresi ve HSK evresi ile vitamin D düzeyleri arasında negatif ilişki saptandı (sırasıyla p=0.035 ve p=0.043). SONUÇ: Hepatoselüler kanserli hastalarda düşük 25 OH vitamin D düzeyleri ile sağkalım arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Çalışmamızda bu ilişkinin karaciğer hastalığının evresi ile bağlantılı olabileceği sonucuna varılmıştır. D vitamininin hastalık patogenezinde ve prognozu üzerine olan etkisi daha geniş serilerde ve prospektif çalışmalarla değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND AND AIMS: The purpose of this research is to investigate the relationship between vitamin D and life expectancy in Hepatocellular Cancer (HCC). MATERIALS AND METHODS: Monitored in our hospital Gastroenterology Clinic, HCC diagnosed 265 patients files and through data processing system; etiological and epidemiological data, their laboratory values, treatments, follow-up and life expectancy were recordedretrospectively. 85 patients reached 25 OH vitamin D values.The life status of the patients is learned from web at https://obs.gov.tr The data is shown as mean of +/- standard deviation. For survival analysis, Kaplan-Meier ve Cox regression tests are used.In Cox regression, variable selection is made with Forward Likelihood Ratio method. In comparing more than two groups,Kruskal-Wallis test is used. For analysis, SPSS 15 andR software is used. The data is considered significant when the P value is smaller than 0.05. RESULTS: Eighty five patients with vitamin D values from 265 patients were included in the research.66 of them were males (77.6%), 19 of them were women (22.4%).The mean age was 62 (28-79) years.The mean follow-up period was 51 ± 6.45 months. 32 (37.7%) patients were died.Life expectancy was 15.62±12.93 (1-38) months.Patients with 25 OH vitamin D levels below 9 ng / dl were found to have a higher mortality (hazard ratio 2.37; %95 confidence interval; p=0.047).In addition, negative correlation was found between cirrhosis and HCC and vitamin D levels (respectively p=0.035 ve p=0.043). CONCLUSION: There is a significant relationship between low 25 OH vitamin D levels and survival in patients with hepatocellular carcinoma.In our research this relationship may be associated with stage of liver disease.The effect of vitamin D on the pathogenesis and prognosis of the disease should be evaluated in extensive series and prospective research.